Halk kütüphaneleri sadece literatüre ve bilgiye erişim sağlamakla kalmıyor. Amerikan Kütüphane Derneği’ne (American Library Association) göre, halk kütüphaneleri aynı zamanda yerel toplumu inşa etmede ve bütünleştirmede önemli bir rol oynuyor ve bölge sakinlerine buluşacakları ve kültürel etkinlikler düzenleyebilecekleri bir yer sağlıyor.

Picodi.com analitik ekibi, dünyadaki hangi başkentlerin ve büyük şehirlerin halk kütüphanelerine en kolay erişime sahip olduğunu bulmaya karar verdi.

Bu çalışmada, şehir yetkilileri tarafından yönetilen kütüphaneler ile şehir sınırları içinde yer alan bölgesel ve ulusal kütüphaneleri dikkate aldık. Karşılaştırmada 10 000 kişi başına düşen kütüphane sayısı temel alındı.

AVRUPA ÜLKELERİNDE KÜTÜPHANE SAYISI

Halk kütüphaneleri genellikle kitaplara ücretsiz olarak erişim sağlamaktadır.

Araştırmaya dahil edilen 39 Avrupa kentinde halk kütüphanelerine en kolay ulaşım Brüksel’de ortaya çıktı. Orada 10 000 kişi başına 1 kütüphane bulunmakta. Karşılaştırma için, Almanya’nın başkentinde 10 000 kişiye düşen kütüphane sayısı sadece 0,25. Atina’da ise 0,09.

İstanbul bu sıralamada son sırada yer aldı: 10 000 kişiye sadece 0,03 kütüphane düşmekte. İstanbul’da toplam 52 halk kütüphanesi bulunmakta. TÜİK verilerine göre İstanbul nüfusu 16 milyona dayanmış durumda (15 840 900). Zürih ve Sofya’da da durum bundan daha iyi değil – 10 000 kişi başına 0,05 kütüphane.

METODOLOJİ ve VERİ KAYNAKLARI

Araştırma, münferit şehirlerin idari sınırları içinde yer alan belediye, bölge ve ulusal halk kütüphanelerini içermektedir. Üniversite, özel ve uzman kütüphaneler dahil edilmemiştir.

Veriler, bireysel kütüphanelerin resmi web sitelerinden, halk kütüphaneleri ağlarından ve bu kurumlar hakkında istatistiksel veri toplayan veya denetleyen yerel makamlardan gelmektedir.

Nüfus ile ilgili bilgiler resmi kaynaklardan alınmıştır: yerel öz yönetim organları veya istatistik ofisleri tarafından sağlanan nüfus sayımları veya tahminlerden elde edilen veriler.

halk kütüphanesi

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)