ABD Kolorado'da kitap severlerin "Fyre Kitap Festivali" olarak adlandırdığı etkinlikte olaylar çıktı, bir kitapseverin gözü morardı.    

Söz konusu etkinlikte, popüler yazarların katıldığı imzalı kitap alma ve değiş tokuşunu içeren tam anlamıyla kitap kurtlarından oluşan topluluklar yer alıyor. Etkinlik dolu dolu dört günlük bir okuyucu cenneti olarak biliniyor.

Ancak son toplantıda kitapseverler, güvenlik açısından hatasız bir toplantı olarak ilan edilmesine rağmen, etkinlikte saatlerce kuyrukta beklediklerinden yakındılar.   

Fuardaki toplantı saatlerce süren kuyruklar, güvenlik eksikliği ve ön sipariş edilen kitapların eksik olması nedeniyle bozuldu.

Kitap kurtları etkinliğe girmek için 300 dolar para ödedi. Üç günlük ‘şölen’de buluşmalar, selamlaşmalar, paneller, kitap imzaları ve hatta film gösterimlerinin olacaktı. WhatsApp mesajlaşma hizmetini kullanan zamanlı biletleme sisteminin, favori yazarları görmek için beklemeleri önlemek amaçlanıyordu, bu da konukların istedikleri kadar çok sayıda standı ziyaret edebileceği anlamına geliyordu.

Denver Post’un yazdığına göre 100'den fazla kitap yazmış bir yazar olan organizatör Lisa Renee Jones’ın yaptığı 18-21 Nisan'daki etkinliğin ikincisiydi. Ancak kitapların az olduğu ve erken davrananın elde edeceği haberlerinden sonra kaos çıktı. İnsanlar birbirini ezmeye ve sıralarını bozmaya başladılar.

Kitapkurtları, ön siparişleriniz teslim alamadı, istediğiniz yazarları göremedi, kayıt yetersiz çalışan nedeniyle saatler sürdü, kuyrukta yiyecekler tükendi, gece etkinliklerinde güvenlik yeterince sıkı değildi, bazı gönüllüler de kaba saba davrandı.

Bazı katılımcılar olayın sinir bozucu olmaktan öte şiddete vardığını iddia etti. Bir kitapkurdu, gözü morarmış bir şekilde sosyal medya takipçilerine, kötü organize edilmiş kalabalığın içinde ezilip düştüğünü başını betona çarparak yerde çiğnendiğini söyledi. Başka bir TikToker, konferansta tıbbi bir acil durum yaşarken personel tarafından sözlü saldırıya uğradığını iddia etti. "Hipoglisemik bir an yaşıyordum ve personel bana ‘siktir git’ diye bağırdı”ğını iddia etti.

Okurlar, yayınevi satıcıları, yazarlar ve gönüllüler arasında pek çok korkunç olay yaşandı. Bu sadece iletişimdeki bir aksaklık değil, aynı zamanda bu programla ilgili sistemik bir sorun olarak eleştirildi.

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)