Moderna, Japonya'da da uygulanan aşılardan bir tanesi. Ancak dikkatli bir eczacının fark ettiği tuhaf durum ülkeyi paniğe sevk etti.

Ülkenin Kanagawa bölgesinde bir eczacı aşıların son kontrolünü yaptığı sırada minik şişede siyah parçacıklar gördü. Yetkililer tarafından doğrulanan olay sonrası bu parti aşıların geri kalanı beklemeye alındı.

Ancak olayın ortaya çıkmasından önce 3 bin 790 kişiye çoktan bu aşılar yapılmıştı.

Bu aşı partisinin ülkedeki dağıtımını üstlenen firma içinde siyah parçacıklar bulunan aşı şişesini incelemeye aldı.

Japon medyası şu ana kadar bu durumla ilgili herhangi bir sağlık riskine rastlanmadığını ve tehlikeli bir durum olmadığını duyurdu.

Aşıyı Japonya'da satan ve dağıtan Takeda Pharmaceutical isimli şirket yaklaşık 560 bin şişelik bir partinin bazı dozlarında "yabancı maddeler" bulunduktan sonra geçen hafta üç seri aşıyı beklemeye almıştı.

Japonya Sağlık Bakanlığı ise dün yaptığı açıklamada bazı aşı şişelerinde bulunan yabancı maddelerin uygulama esnasında enjektör iğnelerinin yanlış şekilde kullanılmasından kaynaklandığını iddia etti.

Ülkede aşılamada beklenenden yavaş ilerliyor. Japon halkının yüzde 40'ından biraz fazlası tam olarak aşılanmış durumda. Halkın yaklaşık yüzde 50'si de bir doz aşı oldu.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)