İlber Ortaylı'dan Türkçe duyarlılığı

news-details
Haberler

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesince bu yıl on birincisi düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı'nda, "Bir Ömür Nasıl Yaşanır?" konulu söyleşiye katıldı.

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Herkesin  kendine göre bir Türkçe uydurduğu, herkesin kendi evindeki şiveyi televizyona getirmeyi iddia ettiği bir memlekette lisan olmaz." dedi.

İnsanın el ve ayaklarından sonra en büyük üretim aracının dili olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ortaylı, dilin toplum için altyapısal bir unsur olduğunu söyledi.

Dil konusunda çok hassas olunması gerektiğine dikkati çeken Ortaylı, yazma ve konuşma kurallarında çöküşe paralel olarak o dilin üyesi olan toplumlarda da parçalanmanın başlayacağını kaydetti:
"Herkesin kendine göre bir Türkçe uydurduğu, herkesin kendi evindeki  şiveyi televizyona getirmeyi iddia ettiği bir memlekette lisan olmaz. Bu kadar  insanın standart bir Türkçesi olmalıdır. Türkiye'de basında ve bilhassa 'cam'  dediğimiz televizyondaki dil son derece problemlidir. Televizyonda panele  çıkartılan insanların doğru dürüst Türkçe konuşmaları gerekir. Sokakta 'Soğan  fiyatları üzerine ne düşünüyorsun?' denildiği zaman, tabii o başka. Sokakta  mikrofonun önüne kim gelir, ne konuşur, onu söylemiyoruz. O bizi ilgilendirmez  ama panele çıkan, spikerlik yapan, yorum yapan, hatta siyasi partilerin  seçtikleri sözcüler ve Meclisteki grup sözcülerinin doğru dürüst konuşması icap  eder."

KAYNAK:milliyet.com

GERCEKEDEBİYAT.COM

 

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..