İklim portalı Carbon Brief tarafından yapılan son araştırmalar, iklim değişikliklerine neden olan ülkelerin başında ABD’nin geldiğini ortaya çıkardı.

Bugün yaşanan iklim değişiklikleriniin nedenine inmek için tarihe odaklanarak sonuca gittiklerini, sanayi devriminin başlangıcından bu yana salınan kümülatif karbondioksit miktarının, halihazırda meydana gelen 1,2 santigrat derecelik ısınmayla yakından ilişkili olduğuna dikkat çekilen araştırmada, 1850'den beri insanlık, atmosfere yaklaşık 2.500 milyar ton CO² pompaladı. Küresel ısınmayı yüzde 50 olasılıkla 1,5 santigrat derecenin altında tutmak için 500 gigatondan az kaldı. Rakam ilk başta çok büyük görünse de alınması gereken önlemler gerçekleşmezse sekiz yıldan az bir süre içinde 500 gigaton kullanılmış olacak ve iklim değişikliğinde geri dönülmez bir yol başlayacak.

Carbon Brief'ten Simons Evans, İngiliz The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada şunları söyledi: "1850'den beri toplam emisyonların neredeyse üçte birini oluşturduğu için ormancılık ve arazi kullanımı değişikliğinden kaynaklanan karbondioksiti göz ardı edemeyiz. Yaptığımız araştırma sadece  fosil yakıtlardan kaynaklanan emisyonları değil, aynı zamanda temizleme veya ormansızlaşmanın neden olduğu gibi tarım ve ormancılıktan kaynaklanan emisyonları da hesaba kattık…“ dedi

CO²'NIN EN BÜYÜK KİRLETİCİLERİ

Sanayileşme başladığından beri en büyük CO² kirleticileri listesinin başında ABD, Çin ve Rusya'nın gelmesi şaşırtıcı olmamalı . Ancak tarihsel olarak, Çin en büyük kirletici değildir. ABD,  509 milyar ton CO ² emisyon ile dünyanın toplam emisyonlarının beşte birinden sorumludur. Çin, 284 milyar tonla ikinci sırada geliyor. Onu, küresel emisyonların neredeyse yüzde yedisinden sorumlu olan 172 milyar tonla Rusya takip ediyor.

Almanya, Brezilya ve Endonezya'nın ardından altıncı sırada yer alıyor. Bu ülkede sanayileşmeden bu yana 88 milyar ton CO ² salınmış. Almanya'nın dördüncü değil altıncı sırada yer alması, Karbon Özeti analizinde tarım ve ormancılıktan kaynaklanan emisyonların da dikkate alınmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin, bir orman temizlenirse, bu, başlangıçta ahşapta ve toprakta "depolanan" büyük miktarlarda karbondioksiti serbest bırakır. Brezilya ve Endonezya, fosil yakıt emisyonları nedeniyle değil, sayısız takasları nedeniyle Almanya'nın önünde yer alıyor.

İKLİM KRİZİNDEN SORUMLU İLK ON ÜLKE

1850'den beri

509 milyar ton CO 2 emisyonu ile ABD

284 milyar ton CO 2 emisyonu ile Çin

172 milyar ton CO 2 emisyonı ile Rusya

İlk üç sırada yer alıyorlar. Diğer ülkeler ise sırasıyla: 

Brezilya CO 113 milyar ton ile

Endonezya CO 103 milyar ton ile

Almanya CO 88 milyar ton ile

Hindistan CO 86 milyar ton ile

CO 74 milyar ton ile İngiltere

Japonya CO 68 milyar ton

Kanada CO 66 milyar ton

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)