Hindistan’da sanat edebiyat buluşması: Glass House Festivali

Hindistan, Türkiye, ABD, BAE, İngiltere, Galler, Avustralya, Bangladeş, Pakistan dahil 17 ülkeden şair, akademisyen, müzisyen ve sanatçıdan oluşan yaklaşık 100 konuk, bu yıl ilki düzenlenen Glass House Festivali’nde (23-26 Temmuz) buluştu.

news-details
Etkinlik

 

Bangalore (Hindistan) merkezli olan uluslararası çevrimiçi festival, 1999'dan beri sanat ve sanatçılar için çalışan ArtMuseum Trust tarafından düzenleniyor.

Yumna Hari Singh Jawa’nın festival direktörü olduğu buluşma, bu yıl Rochelle Potkar, Somrita Urni Ganguly, Prateeti Punja Ballal, Aditi Angiras , Chandramohan S. gibi alanında uzman küratörlerle desteklendi.

Man Booker, Padmashree, Sahitya Akademi ödülü gibi birçok uluslararası ödüle sahip yazar ve şairlerin bir araya geldiği buluşmada açık oturumlar, şiir filmi gösterimleri, şiir okumaları, müzik başarımları, yüksek ses gelişine şiir (spoken word poetry) gösterileri yer aldı.

 ArtMantram Trust'ın kurucusu Jija Harisingh festivale ilişkin şunları söyledi. “Şiir, edebiyat, müzik dünyasındaki en etkili seslerden bazılarını bir araya getirmeye karar verdik.

Bu mücadeleci sanatçıların mücadelelerine ilişkin için farkındalık yaratmak ve destek toplamak için. Görünen o ki, çağrımız yüreklerine çarptı ve katılan şairlerden aldığımız yanıtlar çok etkileyici oldu.”

Festivale Türkiye’den katılan şair Nurduran Duman ise İngiliz Tiffany Atkinson, Galli Natalie Ann Holborow ve Amerikan Eleni Sikelianos yer aldığı "İtaatsiz Kadınlar: Bugün Feminist Şiir" açık oturumunda, hem günümüz şiir dünyasındaki kadının yeri hakkında görüşlerini dile getirdi hem de sorunlara ilişkin aydınlanmanın malzemeleriyle önerilerde bulunduğu şiirlerinden örnekler sundu.

Etkinliğin küratörü Somrita Urni Ganguly ise“Kadınların okumaya cesaret ettikleri için hâlâ başlarından vurulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Kadınlar bedenleri, arzuları ve yaşamları hakkında yazmayı seçtikleri için hâlâ zulüm görüyorlar. Bu açık oturumda bu dört özel şairle özünde hâlâ ataerkil olan bir endüstride ve toplumda kadın olmak hakkında ve itaatsizlikleri adına kadınların ne kadar bedel ödemesi gerektiğini konuştuk” diyerek oturumun amacına ulaştığını, ulaşmasını dilediğini" belirtti. 

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..