FELEKLERİ TEMAŞA

Bütün Oyunlar 8

Hikmet Temel Akarsu

 

Türü:Oyun 

Yayıma hazırlayan: Z. Türkiz Özbursalı

Kapak grafik ve tasarım:Z. Türkiz Özbursalı

Sayfa Sayısı:212

Kâğıt:Şamua, 80 gr 

Baskı Tarihi:Ekim 2020

Etiket Fiyatı: 50.00 TL

Felekleri Temaşaromancı, öykücü, hiciv ve oyun yazarı Hikmet Temel Akarsu’nunVerita Kitap-Küçük Yayıncı tarafından yayınlanmakta olan tiyatro külliyatının sekizinci kitabı. Kitapta Felekleri TemaşaÇalınan Tez adlı daha önce TRT tarafından radyo tiyatrosu formatında pek çok kez yayınlanmış eserin sahne için yazılmış versiyonu ve Ömer Seyfettin’in Asilzadeler adlı öyküsünün Hikmet Temel Akarsu tarafından kaleme alınmış aynı adlı sahne uyarlaması yer almakta.

Felekleri Temaşa, üç perdelik bir müzikal ve tarihimizdeki dramatik bir hikâyeyi konu edinmekte. Oyun 1575’te İstanbul’da kurulan ilk rasathane olan Dar-ü’r Rasad-ül Cedid’in taassubun kör ettiği idare tarafından 1580 yılında yok edilerek kurucusu Takiyüddin El Raşit’in etkisiz hâle getirilmesini anlatıyor.

İkinci oyun Çalınan Tez ise sosyokültürel mesajlarının yanı sıra ağır bir medya eleştirisi.

Kitaptaki üçüncü oyun da Ömer Seyfettin’in Asilzadeler adlı çok değerli öyküsünün sahne uyarlaması. Hatırlanacağı üzere yazar bu eserinde boş safsata ve palavralarla asillik taslayan küçük insanları hicvederken evrensel ve ruhsal temalara dair son derece güçlü analizler yapmıştı.

Akarsu’nun Devlet Tiyatroları repertuarına kabul edilen sahne uyarlaması 2008-2009 sezonunda Selim Gürata yönetiminde Antalya Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmiştir.

Felekleri Temaşa'yı buradan satın alabilirsiniz.

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)