Fatih portresindeki ikinci kişinin kim olduğuyla ilgili ilginç iddia

Tarihçi yazar Prof. Dr. Ümit Hassan, İtalyan ressam Gentile Bellini'nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen Fatih Sultan Mehmet portresindeki ikinci kişinin kimliği üzerine ilginç bir sav öne sürdü.

news-details
Resim

Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü ve tarihçi  yazar Prof. Dr. Ümit Hassan,  Gerçek Edebiyat sitemizin yayın yönetmeni Ahmet Yıldız'ın paylaşımına  facebook hesabından yaptığı yorumda "Sadece sezgi ve bazı ön-bilgilere dayanarak soldaki resmin de Fâtih Sultan Mehmed Han'ın kendisi olabileceğini duyurmak isterim." dedi.

Prof. Dr. Ümit Hassan'ın yorumu şöyle:

"Sadece sezgi ve bazı ön-bilgilere dayanarak soldaki resmin de Fâtih Sultan Mehmed Han'ın kendisi olabileceğini duyurmak isterim. Şüphesiz, sadece bir ihtimâl. II. Mehmed'in Türkmen destarlı gençlik tasvirine çok benzemekte. Böyle ise, Sultan'ın buyruğu ile böyle yapılmış olabilir.

"Popülizmle iştigal edenler dışındaki tarihçilerin ve tabiî, san'at tarihçilerinin, ressamların düşüncelerinin öğrenilmesini temenni ederim."

Prof. Dr. Ümit Hassan, Ahmet Yıldız'a, "Hangi şehzâde mes'elesi de galiba ihtimâli güçlendiriyor." diye yazdı.

Prof. Dr. Ümit Hassan'ın "Osmanlı - Örgüt-İnanç-Davranış'tan Hukuk-İdeoloji'ye", "Eski Türk Toplumu Üzerine İncelemeler" gibi yapıtları bulunuyor.

İBB'nin 770 bin sterline (yaklaşık 6,5 milyon lira) satın aldığı Fatih portresindeki ikinci kişi bilim insanları ve sanatçılar arasında bugüne dek gizemini korudu. Sakalsız ama Osmanlı kıyafetleri içindeki erkek figürünün Fatih'in 3 oğlundan biri ya da bir Avrupalı diplomat olabileceği düşünülüyordu.

Ancak Ümit Hassan'ın işaret ettiği gibi, Fatih Sultan Mehmet'in birbirleriyle rekabet halindeki üç oğlundan birinin kendisiyle aynı portrede yer almasına izin vermesi olanak dışı görünüyor. Yabancı bir diplomata izin vermesi ise asla düşünülemez. Bilindiği gibi Fatih Sultan Mehmet'in üç şehzadesi bulunuyordu: Beyazıd, Mustafa ve Cem. Mustafa çapkındı ve zina nedeniyle zehirlenip öldürülmüştü, Cem ise trajik sonu bir yana tablo yapıldığında çok daha gençti.

PROF. DR. ÜMİT HASSAN KİMDİR?

1943 yılında istanbul'da doğdu. Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı.  

A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktora yeterlik sınavı (pekiyi derece, 1971); A.Ü.S.B.F.’nde doktora (kamu hukuku ve devlet teorileri) (pekiyi derece, 1975)

Kitapları:
Osmanlı - Örgüt-İnanç-Davranış'tan Hukuk-İdeoloji'ye
Eski Türk Toplumu Üzerine İncelemeler
İbn Haldun Metodu ve Siyaset Teorisi-Ümit Hassan

Gerçek Edebiyat

Sosyal Medyada Paylaş

author

Ahmet Yıldız

gercekedebiyat.com yazarı, Gerçekedebiyat.com sitesinin kurucusu

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..