Fatih Akın'ın son filmi Altın Eldiven üzerine / Özlem Kalkan

news-details
Eleştiri

Fatih Akın  ilk olarak Duvara Karşı'yla girmişti hayatımıza ve geçen yıl da Paramparça adlı yapımıyla Cannes'dan ödülle dönmüştü.

Bu kez akşam seansında izlediğim Altın Eldiven adlı kara mizah/korku filmi her ne kadar Fatih Akın tarzı olmadığı söylense de kendisi her filminde şiddeti bolca kullanıyor.

Bu sıra dışı ve hatta mide bulandırıcı diyebileceğimiz film gerçek bir hikayeden bir seri katilin yaşamından uyarlanmış. 1974 yılında Hamburg'un St. Pauli semtinde yaşayan ucube görünümlü Fritz Honka genç amma velakin çirkin bir adamdır. Görüntüsünden dolayı kız arkadaş edinmekte zorlanan hasta ruhlu, cinsi sapkın Honka, yaşlı ve şişman kadınlarla yatmaktadır.

Ancak cinsel anlamdaki başarısızlığı da onu cinayet işlemeye zorlar. Toplumun itilmiş tiplerinin ''Altın Eldiven'' adlı köhne barda bir araya gelişini ve daha çok geçkin ve hayatın sillesini yemiş kadınların bir bardak içki içebilmek için daha da düşürüldükleri rezil bir mekanı tüm çıplaklığı ile anlatmış Akın ancak bunu anlatırken bolca kan, “hard” cinsellik ve şiddeti kullanmayı seçmiş.

Kendisine nezaket gösteren her kadına karşı sapkın dürtülerle saldırmakta olan kahramanımız evin kilerini cesetle doldurur. Diğer komşuların da yer yer göçmenlere sövdüğünü ve en ufak bir gürültüde ''Lanet Yunanlılar'' şeklinde serzenişleri de gözden kaçmıyor. 

Aslında toplum olarak 2. Dünya Savaşı üzerinden çeyrek yüzyıl geçmesine rağmen, yaralarını sarmaya ve ekonomik olarak direnmeye çalışan bir toplumun sanrılarını da görüyoruz. Fabrikada temizlik işçisi olarak çalışan kadının eşinin işsizliği ve kirayı ödeyemediği bir bardak bira ısmarlatabilmek için bile geçkin yaşına rağmen fuhuş yapmaya çalışan kadının Hitler tarafından fahişe olarak çalıştırıldığını anlattığı kısa bölümler var. Karnını Honka'nın evinde doyurabilmek için kızını ona sunmaya razı olan, henüz sosyal bir devletin parçası olamayanlarla toplumun ortak acıları da filme serpiştirilmiş.

Fritz Honka'yı henüz 24 yaşında genç bir aktör olan Jonass Dassler çok başarılı canlandırıyor. Alman sinema ve tiyatrosunun eski oyuncularını da başarılı kısa ama çarpıcı karakterlerle görüyoruz filmde.

Mideniz kaldırır ve içiniz götürürse geçen haftanın en iyi seyirliklerinden biriydi. Film Alman toplumunun bilinmeyen karanlık yönünü gösterdiğinden olacak daha ödül almadı. +18 olduğunu da belirtelim. İyi seyirler.

Özlem Kalkan

GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..