Omurgalılar, omurga veya omurgaya sahip tüm hayvanlar olarak tanımlanır. Yaşayan omurgalıların çoğunda ayrıca çeneler, dişler ve eşleştirilmiş yüzgeçler veya uzuvlar bulunur.

İlk omurgalılara ait fosiller, bu özelliklerin nasıl ortaya çıktığının yanı sıra zaman içinde nasıl evrimleştiğini ve çeşitlendiğini de anlamamıza yardımcı oluyor.

Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan çalışmamız, Alienacanthus Malkowskii adı verilen dünyanın en uzun alt çenesine sahip balığın 365 milyon yıllık fosillerini inceliyor. Bu fosiller, çeneli omurgalıların evrimlerinin erken dönemlerindeki çeşitliliğini göstermektedir.

Alienacanthus, ilk çeneli omurgalılardan bazıları olan ve placoderm adı verilen soyu tükenmiş bir balık grubunun üyesidir. Çeşitli şekil ve boyutlarda zırhlı balıklardır ve omurgalıların evrimini ve özelliklerini, özellikle de çene ve dişlerini anlamak için gereklidirler.

Placoderm çeneleri ve dişleri birlikte beslenme stratejileri ve diyetlerinin kanıtlarını barındırıyor ve bize balık atalarımızdan bazılarının neyi ve nasıl yediğine dair fikir veriyor.

OMURGADAN ÇENEYE

1957'de Polonyalı paleontolog Julian Kulczycki, Polonya Kutsal Haçı dağlarındaki balık fosillerini tanımladı. Bu buluntular arasında, bir balığın tuhaf görünümlü yüzgeç dikenleri olduğunu düşündüğü  kısmen kırılmış iki uzun ince kemik vardı. Sözde dikenlerin tuhaf şekli, hayvana Alienacanthus adını verdi.

1990'ların sonlarında ve 2000'lerin başlarında, araştırma ekibimizin üyeleri, Paris'teki Muséum National d'Histoire Naturelle koleksiyonlarında aynı kemik unsurlarını içeren bazı Fas örneklerine rastladılar. Ekip daha sonra Polonya ve Fas'tan placoderm'e ait olduğunu tespit ettiğimiz daha fazla örnekle karşılaştı.

BİR FOSİLİN YAKINDAN GÖRÜNÜMÜ

Neredeyse kafatasının tamamını kapsayan bir Alienacanthus örneği. Soldaki büyük göz yuvası ve alttaki tamamlanmamış uzun alt çene görülebilmektedir. (M. Jobbins)

Alienacanthusun devasa, yuvarlak bir kafası, sivri bir burnu ve iri gözleri vardı. Kulczycki'nin diken olarak tanımladığı şeyin, üst çenelerden farklı olarak ağzın kapanma noktasına kadar uzanan alt çeneler olduğu ortaya çıktı. Dişler keskindi, canlı avı yakalamak için arkaya doğru hafifçe kavisliydi ve dişler ağzın kapanmasına kadar devam ediyordu.

Diğer placodermlerden farklı olarak Alienacanthus'un üst çenesi, kafatasından bağımsız olarak hafif bir hareket kabiliyetine sahip olup alt çenenin uyum sağlamasına yardımcı oluyordu.

EN EKSTREM DURUM

Alienacanthus'un kafatasının iki katı uzunluğundaki uzatılmış alt çenesi, placodermler arasında benzersizdir ve diğer canlı ve fosil gruplarında son derece nadirdir. Çoğu hayvanda çene çıkıntısı, kılıç balıklarında olduğu gibi üst çenede veya iktinozorlar veya ghariallerde olduğu gibi hem üst hem de alt çenede görülür.

Yaşayan türler arasında yalnızca yarım gaga adı verilen küçük bir balıkta, uzun bir alt çene bulunur. Yarım gaganın uzunluğu yalnızca 5 ila 10 cm arasındadır, Alienacanthus'un ise yalnızca başı ve çenesi 80 cm'ye ulaşır. Alt çenenin göreceli uzunluğu da yarım gagaya göre yüzde 20 daha fazladır.

UZUN BİR ALT ÇENEYE SAHİP KÜÇÜK BİR BALIK

Şu anda yaşayan türlerin yalnızca yarım gagasında uzun bir alt çene görülmektedir. (Shutterstock)

Alienacanthus aynı zamanda en eski alt çene uzaması vakası unvanını da taşıyor. Önceki rekor 310 milyon yıllık köpekbalığı Ornithoprion'a aitti.

BALIKLARIN ÇAĞI

Alienacanthus ve akrabaları, paleontologlar tarafından Balıklar Çağı olarak da adlandırılan Devoniyen döneminde (358 ila 419 milyon yıl önce) yaşadılar. Bu süre zarfında, köpekbalıkları, kemikli balıklar, çenesiz balıklar ve placodermler de dahil olmak üzere, çok çeşitli vücut, kafa ve çene şekillerini gösteren çeşitli balık grupları okyanuslarda hüküm sürüyordu.

Alienacanthus, böylesine benzersiz bir görünümle bu çeşitliliğin sınırına kadar uzanıyor. Bu hayvanın ortaya çıkışından 15 milyon yıl sonra placodermlerin ölümü gerçekleşti.

Daha karmaşık çenelerin evrimi, daha geniş bir yelpazede beslenme ve avlanma yöntemlerine olanak sağladı. En eski plakodermler avlarını yakalamak için hızla kapanan bir ağzı tercih ediyorlardı. Ancak bazı placodermler sert kabuklu ve dış iskeletli durofag hayvanlarla beslenmeye başladı ve diğerleri filtreli besleyiciler olmuş olabilir.

Alienacanthus keskin dişlerini canlı avı yakalamak ve tuzağa düşürmek için kullanıyor; kılıç balığı ve bazı iktinozorlarda görüldüğü gibi, muhtemelen gelecekteki yemeğinin kafasını karıştırmak veya ona zarar vermek için uzun çenesini kullanıyor.

Zamanda ne kadar geriye gidersek gezegenimizin kıtaları o kadar farklı görünüyordu. Alienacanthus'un yaşadığı Geç Devoniyen döneminde, Polonya geniş bir okyanusun kuzeydoğu kıyısında, Fas ise güney kıyısında yer alıyordu. Her iki uçta da aynı türün varlığı, deniz seviyesindeki dalgalanmalara rağmen o dönemde o okyanusta göçün gerçekleştiğini gösteriyor.

Alienacanthus, Polonya ve Fas'ta Geç Devoniyen dönemine ait çok sayıda yeni buluntudan yalnızca birini oluşturuyor. Bu tür keşifler, bu çağa ait yataklar için kalan yüksek potansiyeli göstermektedir.

Claudia Lorenzo Rubiera
https://theconversation.com
Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)