Avrupa’nın 5 büyük liginde son 10 yılda en fazla kupa kazanan ekip Paris Saint-Germain (PSG) oldu. Fransız ekibi 10 yılda müzesine 24 yeni kupa koydu. Yerel ligde kazanmadık kupa bırakmayan PSG, uluslararası turnuvalarda ise sıfır çekti. Yerel ligde az kupa kazanan ancak uluslararası arenada coşan ekip ise Real Madrid oldu.

Fransa Ligue 1’e 2012-13 sezonundan itibaren damga vurmaya başlayan PSG, son 10 yılda kazandığı 24 kupanın tamamı bu tarihten sonra kazandı. Katar sermayesini arkasına aldıktan sonra ligde tartışmasız bir hegemonya kuran PSG, 7 lig, 5 Fransa Lig Kupası, 5 Fransa Kupası, 7 Fransa Süper Kupası’nı müzesine götürdü.

Sadece Fransa şampiyonluğuna değil, Fransa Kupası, Lig Kupası ve Fransa Süper Kupası’na ambargo koyan PSG, ülke sınırları dışında ise kupa hasreti devam ediyor.

Tek uluslararası başarısı 1996’da gelen Avrupa Kupa Galipleri Kupası olan Fransız ekibi, transferde yüzlerce milyon Euro harcamasına rağmen çok arzuladığı Şampiyonlar Ligi kupasına ulaşma başarısı gösteremedi.

İspanya La Liga’nın son 10 yılında 6 şampiyonluk yaşayan Barcelona, toplamda 22 kupayı müzesine taşıdı. İspanyol ekibi, 6 La Liga şampiyonluğunu 5 Kral Kupası ve 5 İspanya Süper Kupası’yla süsledi. Son 10 yılda Avrupa arenasında 2 kez Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna ulaşan Barcelona, 2 kez de UEFA Süper Kupası’nı müzesine taşıdı. İspanyol ekibi 2 kez de FİFA Dünya Kulüpler Kupası’nda zirveye çıkıp, son 10 yılı yerel ve uluslararası arenada 22 kupayla tamamladı.

Son 10 yılda en fazla kupa kazanan ekip sıralamasında üçüncü basamakta Bayern Münih yer alıyor. Son 8 yılda şampiyonluğu kimseye bırakmayan Bayern Münih, son 10 yılda 8 Bundesliga şampiyonluğunu kupasını müzesine taşıdı. 5’er kez Almanya Kupası ve Almanya Süper Kupası’nı müzesine taşıyan Bayern Münih, 2013’te Şampiyonlar Ligi’ni de kazanarak kupa kolleksiyonuna uluslararası başarıyı ekledi. Alman ekibi son 10 yılda 19 kupayı müzesine taşıdı. İspanyol devi Real Madrid’de son 10 yılda tıpkı Bayern Münih gibi 19 kupa kazandı. Real’in farkı ise kazandığı kupalarda çoğunluğun uluslararası kupalar olması oldu.

İtalya Serie A’da art arda 9 yıldır şampiyonluğu kimseye kaptırmayan Juventus son 10 yılda 17 kupa, Premier Lig ekipleri Manchester City 14, Manchester United 9, Chelsea 8 kupa, Bundesliga’dan Borussia Dortmund 7 kupayı müzesine taşıdı.

Süper Lig’den ise Galatasaray son 10 yılda 14 kupa kazanma başarısı gösterdi. Sarı-kırmızılı ekip Türkiye'de 5 Süper Lig şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 5 Türkiye Süper Kupası’nı kaldırma başarısını gösterdi.

Uluslararası arenada en başarılı ekip Real Madrid oldu. İspanyol devi son 10 yılda müzesine taşıdığı 19 kupanın sadece 8’ini yerelde kazandı. Yerelde son 10 yılda 3 La Liga şampiyonluğu, 2 Kral Kupası ve 3 İspanya Süper Kupası kazandı. Avrupa arenasında ise son 10 yılda 4 Şampiyonlar Ligi, 3 UEFA Süper Kupası kazanan Real Madrid 4 kez de FİFA Dünya Kulüpler Kupası’nı müzesine taşımayı başardı. Uluslararası arenada gelen 11 kupanın 9’u teknik patron Zidane ile geldi.

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)