Arthur C. Clarke Ödülü 2019 sahibi açıklandı

news-details
Haberler

Arthur C. Clarke Ödülü‘nün bu yılki kazananı açıklandı. Ödülün galibi Rosewater adlı romanıyla Nijerya asıllı İngiliz yazar psikiyatr dr. Tade Thompson oldu.  

"Wormwood Üçlemesi"nin ilk cildi olan kitap uzak gelecekte, Nijerya’da geçiyor. Rosewater adlı fakir bir kasabanın yanına gizemli bir uzaylı biyo-kubbesi kurulmuştur. Bu mekân yılda bir kez kapılarını açıp ihtiyaç sahiplerine mucizevi şifalar dağıtmaktadır. Ama kimsenin içeriye girilmesine izin verilmez. Kitabın kahramanı Kaaro ise daha önce bu biyo-kubbeye girme ayrıcalığına erişen, psişik güçlere sahip bir devlet ajanıdır. Ancak günün birinde kendisi gibi güçlere sahip olanlar öldürülmeye başlanır. Kaaro da bu işin ardındaki gerçeği bulabilmek için emirlere karşı gelmek pahasına bir araştırmaya başlar.

Arthur C. Clarke Ödülü jüri başkanı kitapla ilgili şu yorumu yaptı:

"Tade Thompson serinin ikinci romanı olan The Rosewater Insurrection‘ı da kısa süre önce yayınladı. Üçlemenin son cildi The Rosewater Redemption‘ın önümüzdeki ekim ayında basılması bekleniyor.

İlk kitabıyla ödülü kucaklayan Thompson, aynı zamanda Yoon Ha Lee (Makinelerin İmparatorluğu) ve Ahmed Saadavi (Frankenstein Bağdat’ta) gibi tanınmış yazarları da geride bırakmış oldu.

Yakın zamanda dilimizde görmek dileğiyle.  

Kaynak: kayiprihtim.com

GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..