İrlandalı’nın en önemli şairlerinden Seamus Heaney geçtiğimiz hafta hayatını kaybetti. Ailesi, yazarın kısa bir hastalık sürecinin ardından hastanede öldüğünü açıkladı.

 

Anadolu Ajansı ise 30 Ağustos tarihinde geçtiği bu ölüm haberiyle bir skandala imza attı. Ajans abonelerine haberi, “Oscar ödüllü İrlandalı şair Heaney öldü!" başlığıyla servis etti ve kendi sitesinde yayınladı.

 

Ajansın haberine göre Heaney, 1995 yılında OSCAR edebiyat ödülünü almıştı!

 

Fakat bilindiği gibi OSCAR, edebiyat değil, sinema dalında verilen bir ödül.  İrlandalı Şair Heaney ise NOBEL Edebiyat Ödülü sahibi!

 

Bir kamu kuruluşu olan, arkasında yüz yıla yakın deneyim barındırması gereken Anadolu Ajansı’nın hem başlıkta hem de haberin metninde OSCAR ile NOBEL ödülleri arasındaki farkı bilmemiş oluşu üzüntü yarattı.

 

AA'nın edebiyata olan bu ilgisizliğini, özensizliğini kınıyoruz!

 

Seamus Heaney kimdir?

Kuzey İrlanda doğumlu olan Heaney’in ilk şiir kitabı 1966’da “Bir Naturalistin Ölümü” adıyla yayınlanmıştı. Oxford Üniversitesi’nde şiir dersleri veren Heaney, 1995’te Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştü. İngilizcenin en güzel şiirlerine imza atmasına rağmen İngiltere karşıtı olan Heaney, “Britanyalı yazar” listelerine adının alınmasına şiddetle karşı çıkmıştı. Heaney eserlerinin büyük bölümünün haklarını İrlanda Ulusal Kütüphanesi’ne bağışlamıştı. (Hürriyet)

 

Gerçekedebiyat.com

 

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)