Dünyanın çeşitli ülkelerinde yayımlanan History Life dergisinin Almanya edisyonunda bu ayki kapak konusu ‘Die Grossen Revolutionaere – En Büyük Devrimciler’ olarak belirlendi.

Derginin kapağında 8 devrimci yer alırken, ‘idealleri ve ideolojileri ile dünyayı değiştiren erkekler ve kadınlar’ alt başlığı kullanılıyor.

Kapakta Mustafa Kemal Atatürk'ün kalpaklı fotoğrafı ise tam ortada bulunuyor. Che Guevara, Emmeline Pankhurst, Maximilien Robespierre, Vladimir Lenin, Mahatma Gandi, Rosa Luxemburg ve Mao kapakta yer alan diğer devrimciler.

History Life dergisinden. Mario Galloni Mustafa Kemal Atatürk "Modern Türkiye'nin Kurucusu" başlıklı bir yazı yazdı. 

DÜNYAYI DEĞİŞTİREN İSİMLER

Derginin kapak tanıtımında şu ifadeler kullanıldı: 

“History Life'ın yeni sayısı dünyayı değiştiren kadınlar ve erkekler, tarihin en büyük devrimcileri üzerine. Kimi insan hakları için mücadele etti, kimi de ülkesini ideolojileri ile değiştirmek amacıyla mücadelesini sürdürdü. Milyonlarca insanın kaderini etkilediler. Şimdi bu büyük devrimcilerin, dönüşüme imza atanların, devrim haritalarının yolunu çiziyoruz. İdealleriyle bugünkü hale nasıl getirdiklerine bakıyoruz.”

İTALYANCA OLARAK DA YAYIMLANDI

Tarihçi yazar Mario Galloni tarafından yazılan söz konusu yazı Atatürk'le ilgili bölüm 70 ile 76. sayfalar arasında.

İtalya'da yayımlanan ‘Conoscere La Storia’ isimli dergide de Atatürk’le ilgili bir yazı kaleme alan Galloni, Kurtuluş Savaşı’ndan uluslararası anlaşmalara kadar geniş bir analiz yapıyor.

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)