Ermeni kökenli vatandaşımız yazar Mıgırdiç Margosyan öldü.

Acı haberi Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, sosyal medya hesabından duyurdu. 

Gül paylaşımında, ''Diyarbakır Ermenilerinden. Bu toprakların zenginliğini edebiyatımızın en güzel diliyle anlatan. Söyle Margos Nerelisen" adlı şahane kitabın yazarı. Büyükadalı. Mıgırdiç Margosyan'ı kaybettik. Çok üzgünüz" dedi.

MIGIRDİÇ MARGOSYAN'IN CENAZE TÖRENİ NE ZAMAN? 

Aynı zamanda Evrensel gazetesi yazarı olan Margosyan, 7 Nisan Perşembe günü Kumkapı Patrikhane kilisesinde saat 14.00'te yapılacak törenin ardından Şişli Ermeni Mezarlığında toprağa verilecek.

MIGIRDİÇ MARGOSYAN KİMDİR?

23 Aralık 1938'de Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Hançepek Mahallesi'nde (Gâvur Mahallesi) doğdu. Eğitimini sırasıyla Süleyman Nazif İlkokulu, Ziya Gökalp Ortaokulu, daha sonra İstanbul'da Bezciyan Ortaokulu ve Getronagan Ermeni Lisesi'nde sürdürdü. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi felsefe bölümünde tamamladı.

1966 ile 1972 yılları arasında Üsküdar'ın Selamsız semtindeki Surp Haç Tıbrevank Ermeni Lisesi’nde felsefe, psikoloji, Ermeni dili ve edebiyat öğretmenliği ve okul müdürlüğü yaptı. Daha sonra öğretmenliği bırakarak ticarete atıldı. Edebî çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Nor Marmara gazetesinde yayımlanan Ermenice öykulerinin bir bölümü Mer Ayt Goğmeri (Bizim Oralar) başlığıyla 1984 yılında kitap haline getirildi. Bu kitabıyla 1988 yılında Paris'te Ermenice yazan yazarlara verilen Eliz Kavukçuyan Vakfı Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.[3] Gâvur Mahallesi (1992), Tespih Taneleri (1995), Söyle Margos Nerelisen? (1995), ve Biletimiz İstanbul’a Kesildi (1998) başlıklı Türkçe kitaplarını, 1999’da ikinci Ermenice kitabı Dikrisi Aperen (Dicle Kıyılarından) izledi. Gâvur Mahallesi, Avesta Yayınevi tarafından Li Ba Me, Li Wan Deran başlığıyla Kürtçe'ye tercüme edildi. 2010 yılında Türkçe kaleme aldığı Kürdan başlıklı kitabı Aras Yayıncılık tarafından yayınlandı. Evrensel gazetesinde Kirveme Mektuplar başlıklı köşesinde yazmayı sürdüren Margosyan'ın bu makalelerinin bir bölümü Lis Basın-Yayın tarafından Kirveme Mektuplar adıyla 2006'da Diyarbakır'da yayımlandı. Aynı gazetede yazdığı makalelerin bir bölümü 1999 yılında Belge Yayınları tarafından Çengelli iğne başlığıyla yayımlandı. Agos gazetesinde 1996 ile 1999 yılları arasında yayımlanan makalelerinden bir seçki, Zurna başlığıyla 2009’da, Yeni Yüzyıl ve Yeni Gündem gazeteleri makaleleri derlemesi Kürdan başlığıyla 2010’da yayınlandı. Dünyanın yaratılışını mizahla anlattığı Tanrı’nın Seyir Defteri ise 2016’da yayımlandı.
2018’de 80'inci yaşına giren yazar, TÜYAP Diyarbakır Kitap Fuarı’nın onur konuğu oldu.
Ermeni yazınında taşra edebiyatının son temsilcisi olarak bilinmektedir. AgosÖzgür GündemNor Marmara ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde yazdı. Günlük olarak yayınlanan Evrensel gazetesinde Kirveme Mektuplar başlığıyla köşe yazıları yayınlanmıştır.

Karaciğer ile bağlantılı sağlık sorunları nedeniyle İstanbul'daki Maltepe Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören Margosyan, 2 Nisan 2022'de 83 yaşında hayatını kaybetti.

MIGIRDİÇ MARGOSYAN’IN YAPITLARI

Mer Ayt Goğmeri (Bizim O Yöreler)

Gâvur Mahallesi

Söyle Margos Nerelisen?

Biletimiz İstanbul'a Kesildi

Dikrisi Aperen (Dicle Kıyılarından)

Tespih Taneleri

Zurna

Çengelli İğne

Kürdan

Tanrı'nın Seyir Defteri

(Kaynak: wikipedia)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)