Haberler

Yaşar Kemal'in oğlu yazarımız Raşit Gökçeli öldü

Sitemiz yazarlarından yüksek mimar kültür ve sanat yazılarıyla tanınan Raşit Gökçeli İstanbul'da öldü. Haberi arkadaşı yazarımız Hikmet Temel Akarsu bildirdi.

Yaşar Kemal'in oğlu yazarımız Raşit Gökçeli öldü
29-08-2023 15:04
29-08-2023 15:17

Yazarımız Raşit Gökçeli'nin ölüm haberini yine yazarımız ünlü romancı Hikmet Temel Akarsu sosyal medya hesabından bildirdi.

Hikmet Temel Akarsu acı haberi, 'Kültür dünyamızda derin izler bırakmış gerçek bir entelektüel olan çok değerli dostumu; Yüksek Mimar, mimarlık kuramcısı, editör, yazar Raşit Gökçeli'yi yitirdim. Kederim tarifsiz. Türkiye ise hiçbir zaman anlaşılamamış çok değerli ve özgün bir entelektüelini, Türk Edebiyatı'nı Türk Edebiyatı yapan çok önemli kişilerden biri olan sahnenin arkasındaki bir büyük şahsiyeti yitirdi... Hayat bugünkünden daha fazla çoraklaşamazdı...' sözleriyle bildirdi.

Raşit Gökçeli'ye veda töreni yarın öğlen namazını müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı'nda yapılacak.

RAŞİT GÖKÇELİ KİMDİR?

Yaşar Kemal'in oğlu Raşit Gökçeli, 20 Ekim 1944'te doğdu. Orta öğrenimini İstanbul'da Saint Benoit Lisesi'nde tamamladı. 1967 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Mimarlık bölümünü bitirdi. Mimari bürolarda staj ve desinatörlük, çeşitli saha araştırmalarında araştırmacılık ve anketörlük gibi işler yaptı. 1970'te öğrenci asistan olarak ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünde çalışmaya başladı. Aynı bölümde yüksek lisans eğitimini yaptı  asistan ve öğretim görevlisi olarak 1980'e kadar çalıştı.

1981-82 yılları arası Cem Yayınları Arkadaş Çocuk Dizisi Yönetici Yardımcılığı yaptı. 1982'de Prof. Dr. Mübeccel Kıray tarafından yönetilen Ereğli Araştırması'nda saha araştırmacılığı çalışmasına katıldı. 1982-1998 yılları arasında Toros Yayınları Yöneticiliği yaptı ve 2000 yılında emekli oldu. Telos Yayıncılık ve Bartok Yayınları bünyelerinde editörlük ve redaksiyon görevlerini yürüten Gökçeli, PEN Kulübü (Türkiye), BESAM Meslek Birliği, Mimarlar Odası, Mimarlar Derneği, Mimarlık Vakfı, İTÜ Vakfı, ODTÜ Mezunları Derneği gibi derneklerin yönetimlerinde yer aldı.

Makaleleri; Mimarlık, Ada, Yapı, Yaşama Sanatı, Varlık, Dünya Kitap, Gösteri, Öteki-siz, gercekedebiyat.com gibi mesleki ve edebiyat dergilerinde yayımlandı.

RAŞİT GÖKÇELİ'NİN KİTAPLARI

Eğitim Ekonomisi ve Planlamasına Referans Olarak İnsangücü Çalışmaları Tahminlerine Uygun 1980 Yılında Türkiye’de Optimum Üniversite Dağılımını saptamak için bir Yaklaşım denemesi. 1971, (uzmanlık tezi).
1973-1975 Seçimleri, Seçim coğrafyası Üzerine bir Deneme. 1975. Milliyet Yayınları. (İlhan Tekeli ile birlikte).
Demokratik Kitle Örgütleri Üzerine bir Örnek Olay : Mimarlar Odası, Kıyı Yayınları, 1987
Çeşitli meslek ve edebiyat dergilerinde makaleler. 

RAŞİT GÖKÇELİ'NİN ÖDÜLLERİ

Gök İnşaatın tertiplediği, Ülkemiz Koşullarına Uygun Konut Üretim Modeli yarışmasında üçüncülük. 1992.

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler