Sadece 2021 yılında 7 milyona yakın kitap yayımlayan Yapı Kredi Yayınları, 6000. kitap olarak Cem Behar’ın yazdığı Kadîm ile Cedîd Arasında'yı seçti.  

1000. kitabı “Aloşnâme”, 2000. kitabı “İbn Battûta Seyahatnâmesi,” 3000. kitabı “Kâzım Karabekir’in Günlükleri”, 4000. kitabı Yaşar Kemal’in “Çocuklar İnsandır”, 5000. kitabı Nâzım Hikmet’in “Nâzım’ın Cep Defterlerinde Kavga, Aşk ve Şiir Notları (1937-1942)”olan Yapı Kredi Yayınları, Cem Behar’ın Kadîm ile Cedîd Arasında: III. Selim Döneminde Bir Mevlevi Şeyhi: Abdülbâki Nâsır Dede’nin Musıki Yazmaları adlı kitabını 6000. kitap olarak yayımladı.

“Kadîm ile Cedîd Arasında” kitabı ile Cem Behar, Abdülbâki Nâsır Dede’nin yapıtları üzerinden dönemin musiki anlayışını icra yöntemlerini, arka planda yaşanan toplumsal-siyasi gelişmelerin ve geleneksel kadîm ilimlere sirayet eden yeniliklerin musıkiye etkisini inceliyor.

Yayınevinin kutlama konserinde Abdülbâki Nasır Dede’nin yazmalarında yer alan eserlerden oluşan repertuvar, Loca’nın gelenekselleşen konser dizisi Harf’ten ve Nota’dan sanatçıları tarafından yorumlanacak. Nurinisa Eroğlu’nun kitap hakkında vereceği bilgilerle açılacak olan konserin biletleri Biletix’te.

Harf’ten ve Nota’dan                                                                     

“Kadîm ile Cedîd Arasında”

Solist: Güzin Değişmez
Tanbur: Birol Yayla
Kemençe: Lütfiye Özer
Kanun: Taner Sayacıoğlu

Viyolonsel: Volkan Ertem
Hazırlayan-sunan: Nurinisa Eroğlu

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)