Son Dakikaİzmir Konak'ta yer alan Na&Kil Kitap Kafe’de 7 Mayıs 2023 tarihinde, saat 17:00'de yapılan "Sanatın Doğası ve Hiyerarşi" adlı etkinlikte konuşmacılar Neslihan Yalman ve Önder Birol Bıyık sanatın doğası, hiyerarşi, sanat ve iktidar ilişkileri bağlamında konuştular.

Konuşmacılar, “sanatın doğasında diyalektiğin olduğu, ama bu anlamda onun iktidar ve onunla ilişkili her türlü aygıtla mesafesini (özgürlüğünü) koruması gerektiği"ni vurgulandı.

Önder Birol Bıyık, “faşizm ve sanat nasıl bir araya getirilmeye çalışılıyor, iktidarlar sanatı politik amaçlarına nasıl alet ediyor” sorusu üzerinde durdu.

Neslihan Yalman ise, bilhassa kadınların sanattaki aktif rollerine, değişen dünya düzeniyle ve sosyal medya etkisiyle dönüşen politik süreçlere vurgu yaptı.

Etkinlikte “politik sanat nedir?”, “her sanat eseri politik midir?”, bu konular da değerlendirildi.

Dinleyicilerin de yoğun ilgisiyle, özellikle Nâzım Hikmet örneğinde sıkça duruldu. Dünya görüşümüze uygun düşmese bile, “bir sanatçının eseri estetik değerler taşıyorsa, onu nasıl alımlamalıyız?” sorusu masaya yatırıldı.

Yoğun ilginin olduğu etkinlikte, dinleyiciler de konuşmaya katıldılar. Oldukça aktif geçen etkinlik aralıksız 2 saat sürdü.

Na& Kil Kitap Kafe, bu kapsamda Neslihan Yalman'ın düzenlediği farklı konulardaki etkinliklerine devam edecek.

Sırada 21 Mayıs 2023 tarihinde, saat 17:00'de Ahmet Balcı'yla yapılacak bir etkinlik var. "Çık Konuş: Stand Up, Mizah ve İfade Özgürlüğü" adlı etkinlikte Yalman, Balcı'yla stand up, mizah - sanat ilişkisi ve ifade özgürlüğü üstüne konuşacak.

Ayrıca, orada 15 -20 dakikalık örnek bir stand up gösterisi de yapılacak.

Na&Kil Kitap Kafe, gerek yayınlarıyla, gerek sanat-kafe ortamıyla ilgilileri sanata davet ediyor.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)