Uzman, "Tabii ki öncelikle bunlar süt ürünleri. Balıkla birlikte mide rahatsızlığına neden olabilir. Özellikle süt sosu ile tüketilirse" dedi.

Beslenme uzmanına göre, balıklara mantar ve tahıllar da eklenmemelidir.

Bu, yemeklerin oldukça zor bir kombinasyonudur. Mantarlı veya tahıllı balıklardan bir kişi ağırlık, uyuşukluk hissedebilir. Midenin iltihaplı hastalıkları varsa, bu alevlenmeye yol açabilir.

Arzamastsev, "İdeal olarak, herhangi bir proteinli yiyecek gibi balık da en iyi sebzelerle tüketilir. O zaman yemek mümkün olduğunca kolay ve güvenli olacaktır" diyor.

En kötüsü, mantarlar ve tahıllar somon ve uskumru gibi yağlı balıklarla birleştirilirek yenmesi doğru değildir.  Bu ürünler belki morina ve levrek gibi yağsız balıklarla tüketilmesinin sağlık üzerindeki etkisi daha düşük olacaktır.  

Balıktan sonra 3-4 saatten daha erken olmamak üzere süt ürünleri, mantar ve tahıl yemek güvenlidir. Bu, bir sonraki öğüne karşılık gelir. O zaman balıkla iyi gitmeyen ürünleri zaten alabilirsiniz.

Arzamastsev, "Ancak burada balık ne kadar çok olursa, sindirilmesinin o kadar uzun süreceğini hesaba katmak gerekir. Bu, öğünler arasındaki süreyi uzatabilir" diye ekledi.

Doktor ayrıca midede ağırlığa neden olabileceği için baklagillerin balıkla birlikte tüketilmemesi tavsiyesinde bulundu. Ek olarak, baklagiller de dikkate alınması gereken proteinin asimilasyonuna müdahale ediyor.  

Arzamastsev, "Balığın yanında şekerli içeceklerin içilmesini de tavsiye etmem. Meyve suları ve soda midede fermantasyona neden olur, bu da balıkla birlikte sadece yoğunlaşabilir. Bu da şişkinliği ve ağırlığı tehdit eder" diye açıkladı. 

Uzman, istenmeyen yiyeceklerle balık yemenin sonuçlarının her kişinin sindirim sisteminin durumuna bağlı olduğunu ekledi. Arzamastsev, gastrit veya diğer iltihaplı hastalıkları olan vakalarda durumun ağırlaşabileceğini söyledi.

Daha önce, Rusya Ulusal Diyetisyenler ve Beslenme Uzmanları Birliği üyesi bir beslenme uzmanı olan Natalya Kruglova , hangi meyve tohumlarını yemenin tehlikeli olduğunu söylemişti . Ona göre şeftali ve kayısının çekirdeklerini yemek tavsiye edilmez. 

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)