Kitap

Meltem Alper Türkoğlu’nun Hayat Kumbarası

Meltem Alper Türkoğlu’nun Hayat Kumbarası
27-09-2022 11:49
27-09-2022 11:51

Meltem Alper Türkoğlu’nun, Artshop Yayınevi tarafından basıma hazırlanan ikinci şiir kitabı “Hayat Kumbarası” okuruyla buluşuyor. 72 şiirin yer aldığı kitap 88 sayfa olup, kapak tasarımını Vedat Akdamar yaptı. Kitabın önsözünü kaleme alan Papirüs Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mesut Şenol, Meltem Alper Türkoğlu’nun sorumlu ve uyarıcı rol üstlenen bir şair karakterinin portresini çizdiğini ifade etti. Mesut Şenol yazısında özetle şöyle dedi: “Şairimiz, geçmişinde biriktirdiği bütün gözlem ve anıları dizelere döküp, iç dünyasının algı ve imgelerini bizimle paylaşıyor.”

“Hayat Kumbarası”nın arka kapak yazısı ise, kitaba adını veren şiirin bir bölümünden oluşuyor. “Yitirilen her zamanın aynasıdır çizgiler/ Her birinin kendince adı/ Her yaşın ayrı bir güzelliği vardır/ Sonbahar yaprakları gibi/ Dökülüverir sararan yıllarımız/ Ve her bir yılda ayrı bir yaşanmışlık bırakırız.”

Meltem Alper Türkoğlu, 25 Eylül günü gerçekleştirilen kitap lansmanında, kitabıyla ilgili olarak “Gördüğüm her şeyi kendimce şiirle baştan yarattım” şeklinde konuştu. Meltem Alper Türkoğlu, ilgiyle karşılanan etkinlik süresince okurlarıyla sohbet etti; kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

“Hayat Kumbarası” başlıklı kitabı, seçkin kitap mağazaları ve kitap satış sitelerinden temin etmek mümkün.

MELTEM ALPER TÜRKOĞLU KİMDİR?

İstanbul’da doğdu. Çamlıca Kız Lisesi’nden mezun oldu. Kadıköy Akademi’de özel şan eğitimi aldıktan sonra müzik çalışmalarını sürdürdü. Vokalist olarak çeşitli müzik gruplarında görev aldı. Bazı şiirleri İngilizceye çevrilmiş olup, antolojilerde yer aldı. İlk şiir kitabı “Eylülde Şah & Mat” iki dilli (İngilizcesi “Check Mate in September”) olarak yayımlandı. 20 yıldır, bir iş kadını olarak kendi işini yürütmektedir.

Ahmet Zeki Yeşil
Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler