Son DakikaDilipak, "Aslında sağ-sol da kalmadı, Alevi-Sünni de. Özal 4 eğilimi bir araya getirmiştir, şimdi ortaya çıkan dört eğilim macunu ya da aşuresi, kokteyli, ne dersiniz deyin. Bu alemde herkes maskeli ve kim kimdir belli değil. Hatta Tahir Çalgüner ve birileri sol, sosyalist, demokratik sol, sosyal demokrasiyi tartışıyor. Kemalizm ve Atatürkçülük tartışılıyor. Uzlaşı mümkün değil. Herkes Atatürkçü olmak zorunda olunca herkes kendi Atatürk’ünü kendi üretti. Perinçek’in Atatürk’ü ile Erbakan’ın, Erdoğan’ın Atatürk’ü bir mi? Devlet Bahçeli’nin Atatürk’ü ile Kılıçdaroğlu’nun Atatürk’ü bir mi? Zaten daha bu tartışma yeni başladığında Atilla İlhan “Hangi Atatürk” diye sormuştu, Nadir Nadi de “Ben Atatürkçü değilim” diye bir kitap yazmıştı." diye yazarak konuyla ilgili İsmail Nacar'ın kendisini aradığını yazdı.

Dilipak'ın yazısından o bölüm şöyle:

İsmail Nacar, Livaneli’nin açıklaması tartışılırken aradı ve “Livaneli, ‘Millet İttifakı’nın ortak adayı olmak istediği için, Kılıçdaroğlu’nun da bilgisi dahilinde bazı temaslarda bulunuyor” demişti.

Nacar başka şeyler de söyledi bu konuyla ilgili: “Edindiğim bilgilere göre bu temasların başında da, Brüksel’deki sözde ‘Kürt parlamentosu’ ile Paris’teki ‘Kürt Enstitüsü’ bulunuyor. Yine öğrendiğim kadarıyla bu iki kuruluş ile birlikte Kandil de, kendisini destekleyecek. Ancak benim buradaki endişem, Livaneli’nin ‘solculuk’ ve ‘ulusalcılık’ anlayışıdır. Hatırlanacağı gibi merhum Erbakan’ın, Kürt sorununun çözümü konusunda Başbakanlıkta benimle bir görüşmesi olmuştu. Büyük gürültü koparan o görüşmede, Zülfü Livaneli de safını belli etmişti. Örneğin, 21 Eylül 1995 tarihli Milliyet gazetesinde, ‘Aydınlar, Güneydoğu Sorununu Çözmeye Yetmez!’ başlıklı yazısında, bu görüşme ve barış çabalarımızı değerlendirirken yazısını şöyle tamamlamıştı: ‘...Ne var ki ciddiyet derken gizlilik de ötesini düşünmek gerekiyor. Abdullah Öcalan’la görüşen İsmail Nacar, HADEP başkanı gibi isimler Türkiye’nin olağan, gündelik ilişkileri içindedir. PKK ise Türkiye’nin bir iç sorunu olmaktan çok, uluslararası boyutlara sahip bir Gordion düğümüdür. Bu bakımdan çözümü de uluslararası ilişkilerden geçer. Sorumlu, ciddi ve gerçekten barışa yürümek isteyen bir hükümet, bu işi önce diplomasi cephesinde ele almalı, bin bir gizli ilişkiyle ve Türkiye’nin kozlarını iyi kullanarak, Amerika’dan Rusya’ya, İran’dan Suriye’ye, Fransa’dan Almanya’ya, İngiltere’ye kadar birçok tarafla müzakereler yürütülmelidir. Çünkü bu tarafların hepsinin çorbada tuzu vardır. Onlar olmadan işin çözülmesi güçtür’. “Nacar’ın açıklamalarından çıkan sonuç şu: Zülfü Livaneli burada, ‘Bu Kürt sorunu, Erbakan’ın milli politikasıyla değil, uluslararası sistemin rızası alınarak çözülür’ demek istiyor. Nacar’a göre, Livaneli “gerçek solcu”(!) bir cumhurbaşkanı adayımızdı.. ABD Başkanı Biden Türkiye’de muhalefeti destekleyecekleri yönündeki açıklamalarından sonra “Amerikano sol”da bir heyecan bir heyecan.. ABD’nin “mavi boncuk” politikası hemen her çevrede bir heyecan uyandırmış durumda. Politikacıların sağcısı solcusu, yerlisi, millisi, globalisti, demokratı, cumhuriyetçisi, ulusalcısı (!) hemen birçoğu şirinlik muskası yazdırmış gibi. Hepsinin ilk adı “Amerikano” olduktan sonra 2. adları önemli değil. (...)

Yeni tip politikacılar aslında “hibrit” özelliği taşıyor. Bulundukları ortamın boyası ile boyanıyorlar. Onun için bu tipler her yerde varlar. ABD de her kesimdeki bu tiplere oynuyor. Sonuçta kim kazanırsa kazansın, ya da kim kazanır gözükürse gözüksün, ABD kazanıyor. Siyaset meşru zemininden uzaklaşırsa kumar salonundaki rulete benzemeye başlar. Bu salonda asıl kazanan hep kumarhane sahibi olur! Zaten bu salondaki zarlar, kartlar, makine hep hileli. Siz siz olun bu kumarbazların masasında piyon olmayın. Aman dikkat! Her yerde bu “Hibrit tip politikacılar”.. Onlar Şeytanın kankasıdırlar. Bunların sağı-solu yok. Bu “Şeytan tüyü” taşıyan “İngiliz anahtarı” tiplerden uzak duralım.  

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)