Japonya’nın sakin ve durağan yüzeyi altındaki arayışları, kaygıları ve buhranları gözünü gerçeklerden ayırmadan, bir ressamın duyarlılığıyla anlatan Yasunari Kawabata, değişen dünyanın bir sanatçısıdır. Her bir eseri nesiller, coğrafyalar ve dönemler arasında kurulmuş bir köprü gibidir.

Yasunari Kawabata’nın Karlar Ülkesi ve Kiraz Çiçekleri adlı kitapları, H. Can Erkin çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı.

KARLAR ÜLKESİ

Japonya’nın batısında, karlarla kaplı bir kaplıca kasabasına yolculuk eden Shimamura, burada Komako adlı masum bir geyşayla bir ilişkiye başlar. İkisi de gayet iyi bilmektedir ki bu ilişkinin buruk sonu onlar için çoktan yazılmıştır.

Yasunari Kawabata

“Çağımızın en etkileyici ve özgün eserlerinden biri.”
The New York Times

“Haiku’nun narin, anlık diliyle Kawabata çetrefilli bir ilişkinin derinliklerine iniyor.”
The Times Literary Supplement

#japonya #yasakilişki #toplum #özgürlük #kış

KİRAZ ÇİÇEKLERİ

Japonya’nın geleneklerine bağlı eski başkenti Kyoto’da değişim rüzgârları esmektedir. Mevsim değişir, kiraz çiçekleri açarken şehir başka bir renge ve kimliğe bürünür. Bir kimono ustasının evlatlığı olan Chieko da bu değişimden uzak kalamayacaktır.

Yasunari Kawabata

“Kawabata’nın romanları, hazin güzellikte çiçeklerle dolu gizli bahçeler gibidir.”
The Japan Times

“Kawabata’nın kimono sanatına ağıdı.”
The New York Times

#japonya #kimlik #değişim #gelenek #aile

YASUNARI KAWABATA KİMDİR? YASUNARİ KAWABATA'NIN HAYATI

1899’da Osaka’lı varlıklı bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Babasını iki, annesini üç yaşındayken kaybetti. İlk öykülerini lise öğrencisiyken yayımladı ve 1924’te Tokyo İmparatorluk Üniversitesi’nden mezun oldu.Aynı kuşaktan yazarlarla birlikte Bungei Jidai (Sanat Çağı) dergisini çıkarmaya başladı. Kawabata’nın kendisi de Birinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa’da filizlenen avangard akımlardan etkilenmiştir. Senbazuru (Bin Turna, 1952), Yama no Oto (Dağın Sesi, 1954) ve Karlar Ülkesi (1956) romanlarıyla uluslararası ün kazanan Kawabata, 1968’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ilk Japon yazar oldu. 1972’de Zushi’deki evinde hayatına son verdi. Ölümünün ardındanYükselen Güneş Nişanı’na layık görüldü.

H. CAN ERKİN, 1968 Çorum doğumlu. Çevirmen, öğretim üyesi. 1991 Ankara Üniversitesi DTCF Japon Dili ve Edebiyatı mezunu. 1996' da Hok­kaido Üniversitesi’nde yüksek lisansını, 2001’de Ankara Üniver­si­tesi’nde doktorasını tamamladı. Yamamoto Tsunetomo, Osamu Dazai, Yasunari Kawabata, Ryu Murakami, Haruki Murakami, Ryo Kuroki, Kenzaburo Oe, Kobo Abe gibi Japon edebiyatının önde gelen isimlerinin eserlerini dilimize kazandırdı.

(Tanıtım bülteninden)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)