Deneme

Karikatüristler 1 Mayıs’ta(idik)

Yazarımız karikatürist Mustafa Bilgin, her biri tarihsel belge niteliğinde geçmiş 1 Mayıs kutlamalarından birini altın değerinde anılarından yola çıkarak anlatıyor.

Karikatüristler 1 Mayıs’ta(idik)
02-05-2021 13:24
02-05-2021 13:43

1950 seçimlerinde tek parti hükümetinden “kurtulmak” için, sağcı Demokrat Parti’nin seçim vaatleri karşı cephede bile yankı yapmış ki kimi sol görüşlü yazar, çizer de oy vermiş.

Bolca “yağmurdan kaçarken…” öyküsü okuduk sonradan…

Dönemi benzetmek ne kadar doğru bilmiyorum fakat hatırlayacaksınız; 12 Eylül 2010 tarihindeki Anayasa Değişikliği Referandumunda ‘Evet’ dersek “12 Eylül 1980 vesayetinden” kurtulacağımız söylendi.

Vaatten mürekkep bu “salatalığa” tuzluk kapıp koşan çok “solcu” gördük.

Bu referandumun vaatlerinden birisi de, ‘Evet’ geçerse, aynı işkolundaki işçiler birden fazla sendikaya üye olabilme hakkı kazanacaklardı.

Örgütlü gücü bölmenin, aynı işkolundaki farklı sendikaları birbirine düşürüp güçten düşürmenin bu “Amerikanca” yöntemi işçilere özgürleşme olarak sunuldu…

Bunun işçi sınıfı lehine olmasının eşyanın tabiatına aykırı olduğunu, bilenlerin bilmeyenlere anlatamadığı o süreçte üç yıl peş peşe Taksim meydanında 1 Mayıs kutlamasına bile izin verdiler.

Karikatürist Şevket Yalaz, resmi tatil de ilan edilen bu yasal 1 Mayıs iznini böyle resmetmişti,  ben de altına imzamı atıyorum:

mustafa bilgin

Sonucu biliyorsunuz; referandumda ‘Evet’ kazandı, ‘1 Mayıs–Taksim meydanı’ kaybetti…

2010 yılında, işbu referandumdan 4 buçuk ay önce Taksim’de düzenlenen 1 Mayıs kutlamasına Karikatürcüler Derneği de katılmıştı.

Bu “yalancı baharı” gören karikatürcüler de görmeyenler de hep beraber, “el mahkum” katılmıştık.

mustafa bilgin

Karikatürcüler Derneği’nin ‘Yaşasın 1 Mayıs’ yazan pankartı arkasında, Karaköy-Tünel’den Taksim’e kadar kortej halinde yürümüş, 32 yıldır meydana susamış kalabalığa karışmıştık.

O yılki kutlamada, maden işçisi temalı bir karikatürümü gün boyu elimde taşımıştım…

mustafa bilgin

2011 yılında yapılan 1 Mayıs kutlamasında ise, Karikatürcüler Derneği’nin el pankartı olarak hazırladığı işçi temalı çok sayıda karikatürler vardı bu kez hepimizin ellerinde.

Böylelikle karikatürler de karikatürcüler de çok daha görünür oldular…

Hem de meydana çok yakıştılar…

Tabii hepimize asıl yakışacak olan, insanı merkep yerine koyan çakal ruhlu siyasi vaatlerin iş yapmayacağı bir dünya kurmak ve 1 Mayıs meydanlarında silme beyaz güvercin olmak…

mustafa bilgin

Mustafa Bilgin
Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler