Franfurt Uluslararası Kitap Fuarı organizatörleri, İsrail-Gazze savaşı nedeniyle Filistinli bir yazarın ödülünü iptal ettikten sonra, giderek artan ve fuarın niteliğini küçülten eleştirilerle karşı karşıya.

Sloven filozof Slavoj Zizek, Salı günkü açılış töreninde yaptığı ateşli konuşmada, Filistinli yazar Adania Shibli için önceden düzenlenen LiBeraturpreis ödülünün iptalini "skandal" olarak nitelendirdi.

Cuma günü Minor Detail adlı romanıyla onurlandırılacak olan Shibli, daha sonra kitap fuarındaki tüm konuşmalarını iptal etti.

Zizek, "Adania Shibli ödül töreninin ertelendiğini öğrendiğimde şok oldum, bu kararın skandal olduğunu düşünüyorum" dedi. “Burada iptal kültürünün paradokslarına yaklaşıyoruz. Kültürü iptal etmenin tek yaptığı, sizin kapsayıcılık ve çeşitlilik anlayışınıza uymayanları dışlamak.”

Zizek'in dinleyicilerin bazı kesimlerinin itirazlarıyla noktalanan konuşması, İsrail ve Filistin söz konusu olduğunda daha ağır tartışmalar ve tepkilere neden oldu.  

Zizek çekinmeden, "Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu'da barış olmayacak" dedi. "Filistinlilerin haklarını savunmalı ve antisemitizmle mücadele etmeliyiz."

Kitap fuarı direktörü Juergen Boos daha sonra durumu düzeltmek için sahneye çıktı.

Ticari yayın Publishing Perspectives'e göre aynı zamanda LiBeraturpreis ödül organizatörleri Litprom'un yönetim kurulu başkanı olan Boos, "Bu, konuşma özgürlüğüdür. Ve bu özgürlüğü olduğu gibi bırakmalıyız, bu benim için önemli" dedi. “Sanırım bu topluluk adına konuşabilirim. Terörü kınıyoruz. Biz insanız ve Filistin ve İsrail tarafında insani terimlerle düşünüyoruz.”

Açılış töreni geleneksel olarak ileri gelenlerin ve konuk yazarların konuşmalarının yer aldığı neşeli bir olaydır. Salı günkü olaylar bu yılki fuarı çevreleyen tedirgin atmosferde geçiyor.

Bu yılki Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı 75. yıldönümünü kutlayan ve normalde uluslararası yayıncılar ve halk da dahil olmak üzere 150 000'den fazla kişinin katıldığı bir fuar olarak 7 Ekim'de savaşın patlak vermesinden bu yana tartışmalarla epey gölgelendi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü kitap fuarı adına Boos, Hamas'ın İsrail'e saldırısını kınayan bir açıklama yaptı ve etkinlikte "Yahudilerin ve İsrail'in sesini özellikle görünür kılmak" için "özel etkinlikler" planlandığını söyledi.

Bunu protesto için giderek artan sayıda uluslararası kuruluş, katılma kararını geri çekti.

Pazartesi günü Malezya eğitim bakanlığı da anlaşmadan çekileceğini duyurdu.

Filistinli yazara verilen ödülün geri çekilmesinin ardından Arap grupları Frankfurt Kitap Fuarı'ndan çekildi.

Endonezya Yayıncılar Birliği'de fuardan çekildi.

Açıklamada, "Frankfurt Kitap Fuarı organizatörünün yalnızca taraf tutma ve İsrail'e bir platform sunma kararı, diyalog ideallerini ve karşılıklı anlayış oluşturma çabalarını baltaladı." ifadesine yer verildi.

“Filistin halkının acılarını unutup İsrail'in yanında yer almak, tüm dünyayı anladığınızı hissetmek için tek bir kitap okumak gibidir. Filistinli yazarlara verilen ödülleri iptal ederken kitap fuarındaki İsrail sahnelerini genişletmek, İsrail'in Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimlerinin genişlemesini yansıtıyor gibi görünüyor."

BAE'nin Şarja Kitap Merkezi ve Emirlik Yayıncılar Birliği ile Mısır'ın Arap Yayıncılar Birliği Cumartesi günü geri çekildiklerini duyurdu.

SALONU TERK ETTİ

Aralarında Hessen Eyalet Hükümeti Antisemitizm Sorumlusu Uwe Becker'in de bulunduğu çok sayıda konuk Zizek'in konuşmasından rahatsız olmuştu. Uwe Becker, Zizek'i hem konuşması sırasında sahne önünde ve hem de daha sonra sahneye çıkıp söz alarak sert sözlerle eleştirdi. Ünlü felsefeciyi Hamas'ın suçlarını küçük gösterip önemsizleştirmekle suçlayan Becker, birkaç kez salonu terk edip geri döndü.

Zizek'in sözleri, İsrail'in acılarına hakaret, suçu önemsizleştirmek ve antisemitizme kapı açmak olarak gören çok sayıda konuk tarafından protesto edildi. Birçok konuk da salonu terk etti.

Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı, Pazar gününe kadar devam edecek.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)