Son DakikaHürriyet Gazetesi Eğitim Servisi Müdürü Nuran Çakmakçı, yeni uygulamayı CNN TÜRK'te yorumladı, Çakmakçı, "Okulların çoğunda öğrencilerin telefonla binaya girmeleri kısmen de olsa yasak. Son zamanlarda öğrenciler sosyal medyada sınıf içi görüntüleri paylaşıyor ve dikkatleri dağılıyordu. Birçok okul bunu kesin olmasa da yasaklamıştı. Yerinde bir karar oldu" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sınıfta cep telefonu kullanmayla ilgili gerekli tedbirlerin alındığını belirterek telefonların dersten önce teslim edileceğini söyledi. Bakan Tekin, öğretmenlerden de öğrencilere kötü örnek olmamaları için sınıfta telefonla zaman geçirmemelerini rica ettiklerini belirtti.

Hürriyet Gazetesi Eğitim Servisi Müdürü Nuran Çakmakçı, yeni uygulamayı CNN TÜRK'te yorumladı. Çakmakçı, şunları söyledi:

Uygulama yerinde bir karar aslında okulların çoğunda öğrencilerin telefonla binaya girmeleri kısmen de olsa yasak. Son zamanlarda öğrenciler sosyal medyada sınıf içi görüntüleri paylaşıyor ve dikkatleri dağılıyordu. Birçok okul bunu kesin olmasa da yasaklamıştı. Yerinde bir karar oldu bu. Fransa'da 3-17 yaş arasında okula telefonla girilmesi yasaktı. Birçok ülke de yeni kararlar aldı.

Bilimsel çalışmalara göre sınıfta telefon kullanmak dikkati dağıtıyor. Bazı sosyal medya hesaplarında da görüntü paylaşabiliyorlar. Öğretmenlerin de rol model olması için onların da sınıfa telefon ile girmesini istenmiyor.

GİRİŞTE KUTULARA KONULACAK

Telefon sınıfa ait bir materyal değil. Birçok okul girişte kutulara koyuyor telefonu. Aileler çocuklarına ulaşmak istediğinde rehber öğretmene ya da müdür yardımcısına ulaşıyor. Yurt dışında tabletlerin de yasaklanması gündemde. İnternet kısıtlaması da konuşuluyor.

Ayrıca öğretmenler sınıfa önlükle girecekler.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)