Yapılan incelemede iki yavru bulundu ancak yavrular biberondan beslenmeyi reddetti. Bunun üzerine yavrulara süt anne bulundu.

Haber şöyle:

Öksüz Kalan Yavru Yaban Keçilerine Süt Anne Şefkati???? #Tunceli

Munzur Dağları Milli Park alanında kayadan düşmüş halde bulunan anne yaban keçisi DKMP ekiplerimizin tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Arazide sıkı denetim sağlayan ekiplerimiz yaban keçisinin düştüğü mevkide iki yavrusu bulunduğunu tespit etti. İvedilikle Koruma altına alınan yavru yaban keçilerimiz biberonla beslenmeyi reddetmesi üzerine Tunceli #Ovacık ilçesine nakledilerek burada kendilerine süt annesi bulundu.

Süt anne, yavruları şefkatle sahiplenip besledi, hayata tutunmalarını sağladı. Sağlık durumları gayet iyi olan yavru yaban keçilerimiz yaşamlarını devam ettirebilecek erginliğe ulaştıktan sonra bulundukları bölgede tekrar doğaya salınacak.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden uyarı

HİÇ BİR ANNE YAVRUSUNU TERK ETMEZ

Son günlerde geyik ve karaca yavrularına yönelik ihbarlarda artış gözlemlenmektedir.
Özellikle Mayıs ve Haziran ayları içerisinde doğada çok sayıda geyik ve karaca yavrusu bulunmaktadır. Vatandaşlarımız anneleri yanında bulunmayan yaban hayvanlarını sahipsiz zannederek bulundukları ortamdan alıp Genel Müdürlüğümüzün taşra teşkilatlarına getirmekte ya da haber vermektedirler.
Ancak yaban hayvanlarına insan kokusunun sinmemesi için temas edilmemesi gerekmektedir. İyi niyetle de olsa annesinden koparılan karaca ve geyik yavrularını hayatta tutmak zorlaşmaktadır. Hiçbir anne yavrusunu terk etmez sadece otlamak için bir müddet yanından ayrılmaktadır.
Bu sebeple Doğada karşılaşılan yavru geyik ve karacaları bulundukları ortamdan alınmaması başka bir ortama nakledilmemesi, onların hayata tutunabilmesi için büyük önem arz etmektedir.
Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)