34. Ankara Film Festivali 2 Kasım 2023 Cuma günü başladı.  Ancak Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin iptal edilmesi  Ankara’yı da etkiledi ve festivale katılacağı söylenen filmler birer birer çekilmeye başlandı.

Altın Portakal’da Ulusal Yarışma’ya seçilen bazı filmlerin Ankara Film Festivali'ne de çok önceden baş vurdukları görülmüştü. Başvuruları bir çok filmin gösterime girememesi pahasına listeye alınmıştı.

Sinema yazarı Bahri Doğukan Şahin'in yorumuyla, "Muhtemelen ilk gösterimleri Antalya’da yapıp ikincileri Ankara’ya saklamayı düşünmüşlerdi. Antalya’nın iptali planları bozdu ve filmler art arda festivalden çekildiklerini duyurdular. Şüphesiz ki bunun nedeni Ankara Film Festivali’nin önemsenmemesi. Yönetmenler daha önemli olduklarını düşündükleri Altın Portakal’da prömiyer yapacaklarının hayalini kurarken Ankara’ya kısmet olmalarını kabullenemeyip filmlerini çekme kararı aldılar." biçiminde sanat etiğine aykırı bir anlayışla bu karar alınmış.

İstanbul Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde prömiyer yapan pek çok film sonrasında Ankara’ya geliyordu ve bu da son yıllarda Ankara Film Festivali’nin “toplama festival” olarak anılmasına yol açmıştı.

Filmlerinin prömiyerini Ankara’da yapmak istemeyen yönetmenlerin çekilme kararı birkaç haftadır sinema çevrelerinde konuşuluyordu.

37. ANKARA FİLM FESTİVALİ'NDEN ÇEKİLEN FİLMLER

İlk olarak yönetmenliğini Nehir Tuna’nın yaptığı "Yurt" filmi çekildi festivalden. Fakat Yurt’un erken çekilme kararı hemen yeni bir filmin eklenmesini sağladı. Filiz Kuka, “Yüzleşme” filmiyle 9. Film olarak seçkide yerini aldı.

Sonrasında ise Cemil Ağacıkoğlu’nun "Son Hasat"ı ve Kıvanç Sezer’in "8×8"i ayrıldı festivalden.

Gerekçe olarak ise festival stratejisinde gidilen değişikliği öne sürdüler. Böylece Ankara’da Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması için seçilen film sayısı da 9’dan 7’ye düşmüş oldu. 2 filmin ise henüz yarışma filmleri açıklanmadan festivalden çekildiği ifade edildi. Bu durumda toplamda 5 film Ankara Film Festivali’nden çekilme kararı almış oldu. 2’si karar açıklanmadan önce çekilirken, 3 filmin beklenmedik ayrılışı hem jürileri hem de izleyicileri yüz üstü bırakmış oldu.

Bu durum hem festival yönetimini zor durumda bıraktı hem de Ankara’ya başvurup da yarışmaya seçilememiş olan diğer yönetmenlere haksızlık olarak yansıdı. Saygısızca bir tutum olduğunu ve 34 yıllık bir festivale ayıp edildiğini ifade etmek gerekir.

Ankara Film Festivali’nin ön seçici kurulunda yer alan Murat Erşahin’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama bilet almak isteyen sinemaseverlerin yerli film azlığına anlam verememelerine yanıt niteliğinde: 

Ankara Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'ndan çekilen film sayısı beşe ulaştı. Bunlardan ikisi çok uzun zaman önce başvurdukları yarışmadan, ön jüri kararı açıklanmadan önce, diğer üçü ise kararın ardından, yani yarışma seçkisine dahil olmalarından sonra festival stratejisi gereği' açıklaması, fikri ve bahanesiyle çekildiler. Bu, her şeyden önce sinemanın ruhuna, festivalin kendisine, yönetimine, festival emekçilerine, seçici kurula, Ankaralı izleyiciye, festival takipçilerine, yarışmaya başvuran diğer filmlere yani meslektaşlarına karşı yapılmış bir haksızlık ve ayıptır. Madem filminizi geri çekeceksiniz o halde neden uzun zaman önce bu yarışma seçkisine katılıyor, daha da tuhafı, yarışmaya seçildikten ve karar kamuoyuna duyurulduktan sonra festivali terk ediyorsunuz? Kaldı ki Ankara Film Festivali, Mahmut Tali Öngören ve Aziz Nesin'den miras kalan köklü bir festivaldir. Günümüzün birçok usta sinemacısının yetiştiği bir okul, özellikle kısa film ve belgeselin kalesidir. Çekilme kararı her şeyin ötesinde 'etik' olarak yanlıştır. Strateji odaklı kibirli iş insanlarının değil, beyazperdenin büyüsüne sevdalı 'yaman' sanatçıların evidir sinema!

Murat Erşahin'in, bundan sonra yalnızca filmleri değil, film sahiplerinin etik durumlarını da seçici kurulda değerlendirmeye alması ve önce kendilerinin festivale saygı göstererek böyle ikinci gösterimli filmleri elemesi gerekiyor. Bir daha bu hatayı yapmamaları dileğiyle!

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)