Geleneklerimize ve de gercekedebiyat.com etiğine göre ölünün ardından kötü konuşulmaz. 

Ancak, kısaca belirtirsek, edebiyat(ımız) açısından bizim için bir önemi hiç olmadı. Edebiyatımızdaki cahiliye devrinin (biyografisine, "...henüz altı aylıkken İstanbul’a taşınan Kaçan" diye yazan cahiller!) temellerinin atıldığı dönemin "postmodern" örneği olarak konjonktürel bir sıyrılmayla sahneye itildiği düşüncesindeyiz.
 
Bizim için hep gerçek edebiyatın dışındaydı.
 
Edebiyatımızda, özellikle İstanbul'da,  "mega" kentte -ya da edebiyat denen cangılın içinde- tuhaf bir Dündar Kılıç feodalizmiyle haklı haksız birbirini savunarak tutunmaya çalışan şair/yazar gruplaşmasının içinde öne itelenen bir yazardı.
 
Edebiyatın kristal dükkanının içinde sırtına yüklenen ağırlığı taşıyamadı.  
 
*
 
Biz Kaçan'ın, bir kadına işkence ederek tecavüz ettiği yargı tarafından tescillenmiş bir insan olmasıyla daha çok anılacağını düşünüyoruz!
 
İntihar biçimindeki müthiş cesaretin dışında pek de iyi duygularla anmak istemiyoruz anlaşılacağı gibi.
 
NOT: İsteyen Osman Akınhay'ın değerlendirmelerini okuyabilir:
www.agorakitapligi.com/?p=4262
Gerçekedebiyat.com
 

METİN KAÇAN KİMDİR

 
Metin Kaçan, 1961 yılında, Kayseri, İncesu’da dünyaya geldi. Ailesi  kaçan henüz altı aylıkken İstanbul’a taşındı. Kaçan, 1988 yılında, çeşitli mizah dergilerine kısa öyküler yazmaya başladı.
 
İlk romanı Ağır Roman, 1990 yılında "piyasa"ya çıktı. Taksim Tarlabaşı’nda, Kolera Mahallesi’nde geçen roman, şehrin günlük karmaşasında ön plana çıkmayan kenar mahalle karakterlerini ağdalı bir dille ve yerel jargona uygun bir şekilde anlatmasıyla kısa sürede büyük bir ilgiyi üzerinde topladı ve en beğenilen suç ve dram kitaplarından birisi olarak Türk Edebiyatı’nda yerini aldı.
 
1996 yılında, Mustafa Altıoklar yönetmenliğinde sinemaya uyarlanan Ağır Roman. Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu ve Savaş Dinçel gibi başarılı oyuncuları kadrosunda barındırdı ve de Altın Portakal Film Festivali’nde, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında ödüle layık görüldü. Ağır Roman, 2003 yılında Fransızca’ya çevrilerek bu ülkede de yayınlandı.
 
Metin Kaçan, Ağır Roman’ın ardından, tiner ve uçucu madde kullanan sokak çocuklarının yaşamının anlatıldığı İstedikleri Yere Giderler adlı çizgiroman çalışmasına Kemal Aratan ile beraber imza attı.
 
Fındık Sekiz adlı ikinci romanı, 1997 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmasından bir yıl sonra Almanca’ya çevrilerek bu ülkede de yayınlanan Kaçan, 9 yazar 9 öykü başlığıyla yayınlanan öykü antolojisi Yalancı Öyküler’in kadrosunda da yer aldı.
 
Metin Kaçan, karikatürist, sinema oyuncusu ve de yapımcı Hasan Kaçan’ın kardeşidir.
 
Metin Kaçan, sevgilisine işkence yapıp tecavüz etmekten yargılanmış ve 8 yıl 9 ay hapse mahkum olmuştu. (evrensel.net)

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)