Arşiv

Sultan Su Esen'den yeni şiir kitabı: Dünya garip bir zamandan geçmekte!

Şair ve yazar Sultan Su yeni yıla iki şiir kitabıyla giriyor.

Sultan Su Esen'den yeni şiir kitabı: Dünya garip bir zamandan geçmekte!
27-12-2020 16:00
04-06-2021 13:50

Şair hem toplumcu gerçekçi, hem evrensel yenilikçi. Gerek Zaman Zaman İçinde yapıtında gerek Çöl ve Kül günümüzdeki kavga kargaşa negativiteye ışık tutmuş. Hızla tüketilen zamanda duygu ve düşünceyi ederini tartarak şiire giydirmiştir. Şiir sakinlik hoşgörü ister. İşte bu vesile ile Avrupa içlerine kadar yayılan Hacı Bektaşi Veli felsefesi yazarı etkilemiştir.  “Yumuşacık merhem ol, zehirli iğne olma!” sözünden çıkar yola... Günümüzde kimi hoşgörüsüzlerin sözleri ile dalga geçer. İroni, hiciv sanatını kullanır. Gelecek kuşaklara sorunsuz bir dünya bırakmak önemli derken önce ciddiye alınmayan koronavirüs salgını şiirin hoşgörüsünü zorlasa da onu "ti"ye almaya çalışır…

Olan bitenin külü savrulur dünyaya. Garip bir zamandan geçmekte dünya, bir ayağı Mars’ta, diğeri aydan toprak taşır dünyaya… Uzay çağında, kuraklık, fırtına, yağmur, sel, deprem, global salgın! Çöl ve Kül!  

Çığlıklar şiirin dilini savuruyor. Virüs kapıdan sesleniyor: “Atom bombanla gel, bende ayrımcılık yok! Virüs bulaştı(mı) şiirime” diyor Sultan Su Esen Çöl ve Kül kitabında.

Dünya aciz/ozanların dili tutuk, aşk suskun, şiir teslim… Okullar tatil.

Sürü bağışıklığı diyen lider en önce yakalandı koronavirüse…

Yazar şiirini oldukça özgür bırakmıştır; lirik., ironik, hiciv...  James Joyce’un Ulysses yapıtında dediği gibi “ben yazdım boşlukları okur doldursun!”

Türkçemiz melodik bir dil, onu zenginleştirelim.   

(Tanıtım metninden)   

Gerçek Edebiyat

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler