Yunan asıllı İngiliz yazar Pelagia Goulimari’nin 'Edebiyat Eleştirisi ve Teori' adlı kitab aynı zamanda epik, trajedi, komedi, roman, şiir gibi edebî türleri, romantizm, realizm, modernizm, postmodernizm gibi edebî hareketleri entelektüel ve estetik bir bağlam içinde ve eleştirel bir bakış açısıyla irdeliyor.

VBKY’nin edebiyat kitaplığı, Pelagia Goulimari’nin yazdığı, Ayhan Koçkaya’nın dilimize kazandırdığı Edebiyat Eleştirisi ve Teori kitabıyla genişlemeye devam ediyor. 

Pelagia Goulimari’nin bu çalışması Antik Yunan’dan günümüze edebiyat eleştirisi ve teorisine dair kapsamlı bir resim sunuyor.  

Kitap, Platon’dan Derrida’ya, Aristoteles’ten Virginia Woolf’a, Rönesans hümanistlerinden çağdaş postyapısalcılara kadar birçok önemli düşünür ve eleştirmeni “mimesis”, “ilham”, “benlik”, “toplum”, “kültür” ve “etik” gibi oldukça geniş bir kavram ağı içinde ele alıyor.

Edebiyat Eleştirisi ve Teori - Platon'dan Postkolonyalizme

 Pelagia Goulimari, Çeviren Ayhan Koçkaya, VakıfBank Kültür Yayınları

Teorileri ve teorisyenleri indirgemeden tanıtmayı ve birbiriyle ilişkilendirmeyi başaran Goulimari, kitap boyunca yer alan çapraz referanslarla bütünlüklü bir okuma ortaya koyuyor. Epik, trajedi, komedi, roman, şiir gibi edebî türleri, romantizm, realizm, modernizm, postmodernizm gibi edebî hareketleri entelektüel ve estetik bir bağlam içinde ve eleştirel bir bakış açısıyla konumlandıran Goulimari’nin eseri, 2500 yılı aşkın edebiyat eleştirisi tarihine dair oldukça bilgilendirici ve anlaşılır bir çalışma.  

Edebiyat Eleştirisi ve Teori yalnızca konunun uzmanları için önemli yorum ve değerlendirmeler içeren bir eser değil, aynı zamanda edebî teoriyle ilk kez tanışanlar veya edebiyat eleştirisi ve tarihi konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için de ideal bir giriş.

 

1964 doğumlu Pelagia Goulimari, Yunan-İngiliz yazar, editör ve akademisyendir. Edebiyat eleştirisi, feminist teori, kıta felsefesi ve 1740'tan günümüze İngiliz edebiyatı konusunda uzmanlaşmıştır.   

Gercekedebiyat.com 

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)