Sürekli olmayan dönüş / Juan Ramon Jimenez

news-details
Şiir

 

Nasıldı ah ey tanrım, ah nasıl onlar
Ey durak bilmez düşün, ey yürek, hep yanılan
Meltem gibi bir esip durarak oyalanan
Gelip geçici miydi, yoksa ilkyazlar kadar?

Bir şeytan arabası gibi gelgeç ve oynak
Nasıl gülüş dönerse ansızın bir sevince
Öylesine belirsiz, uçacak ha deyince
Sanki gökte gururla dalgalanan bir bayrak

Bir bayrak, bir gülüş ve şeytan arabası
Haziran melteminin uçucu ilkyazları
Ah ne kadar çılgındı ve acı, karnavalın

Sendeki değişimin dönüp hiçlik olması
Bellek o kör, kırgın, içe kapanık arı
Ne biçim aldığını bilmesem de sen, vardın

Juan Ramon Jimenez
(Çeviri Şiirler, Hilmi Yavuz, Cem Y. İstanbul 1987)

 

JUAN RAMÓN JİMÉNEZ KİMDİR?

 (d. 24 Aralık 1881, Moguer, Endülüs - ö. 29 Mayıs 1958, Porto Riko) İspanyol şair. Başlıca yapıtları arasında "Yeni Evlenmiş Şairin Güncesi", "Menekşe'nin ruhları", "Sonsuzluklar" ve "Birlik" sayılır. 1956' da Nobel Edebiyat Ödülü 'ne layık görüldü. (Çeviri Şiirler, Hilmi Yavuz, Cem Y. İstanbul 1987)

Juan Ramón Jiménez 23 Aralık 1881’ de Ribera de Moquer caddesi 2 numarada dünyaya gelmiştir. Şarap ticaretinin başarılı ismi  Rioja/Nestares’li Víctor Jiménez ve Purificación Mantecón López-Parejo’nun oğluydu. Ailesi 1887 yılında ‘’Yeni Cadde’’deki eski bir eve taşındı ve ilk ve ortaöğrenimini ‘’ San José İlk ve Ortaöğretim Okulu’’nda tamamladı.

1891 yılında Huelva’daki La Rábida’ Lisesi’ ndeki ilköğretim sınavını üstün başarı derecesiyle geçti. 1893 yılında  ‘’San Luis Gonzaga del Puerto de Santa María’’ Lisesinde okudu ve sanat bölümünden mezun oldu. 1896 yılında yeteneği olduğunu düşünerek ressam olmak için Sevilla’ya taşındı. Orada ‘’Sevilla Derneği Kütüphanesi’’ni düzenli olarak ziyaret etmeye başladı. İlk eserlerini düzyazı ve şiir türlerinde yazdı. Sevilla ve Huelva’nın çeşitli gazete ve dergileriyle çalışmaya başladı.

1900 yılında Madrid’e taşındı ve ilk  ders kitapları Ninfeas ve Almas de Violeta’yı yayınladı. İlk aşkı, şiirlerinin Beyaz Gelin’i  Blanca Hernández Pinzón idi,fakat aniden şair bir Don Juan’a dönüştü; Editörü , yazarın ‘’Libros de Amor ‘’(1911-1912) isimli kitabındaki 104 şiirinde bekar,evli kadınlarla,bir kızın Kuzey Amerikalı annesiyle,  babasının ölümünden sonra depresyonun üstesinden gelen bir psikiyatristin eşiyle, ve hatta rahibelerle olan maceralarını kaleme aldığını yazıyordu.

1905 yılında ailesinden kalan ekonomik sıkıntılardan dolayı doğduğu köyüne geri döndü. Bu dönem  en iyi edebi eserlerini ürettiği dönemdir.

Madrid’de  Gregorio Martínez Sierra ve María Lejárraga sayesinde zarif ve kültürlü Kuzey Amerikalı, zengin İspanyol Antonio Muriedas Manrique de Lara ile evli olan Luisa Grimm ile tanışır. Juan Ramón Jiménez, Luisa Grimm’e aşık olur ve 1907-1912 yılları arasında duygusal bir ilişkileri olur. Büyük bir şiir aşığı olan Grimm, Jiménez’e özellikle de o zamanlarda İspanya’da  çok az tanınan Romantizm yazarlarının birçok İngilizce şiir kitabını sunar.

(Vikipedia)

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..