Stephen King: Donald Trump’ın başkanlık dönemi romanlarımdan daha korkunç!

news-details
Haberler

Korku, bilimkurgu, dram ve değişik türde eserler vermiş ünlü Amerikalı yazar Stephen King, bir sosyal paylaşım sitesi olan NowThisNews’te yayımlanan videoda, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın başkanlık döneminin, kendi romanlarından daha korkunç olduğunu söyledi.

King, Trump’ın kendi kurgusal karakterlerinden daha mı korkunç olduğu sorusuna şu cevabı verdi:

“Buna verilecek kısa cevap ‘evet’ olacaktır. Onun daha korkunç olduğunu düşünüyorum.”

1979’da yayımlanan ve Türkçeye Çağrı adıyla çevrilen (The Dead Zone) adlı romanında Trump’ın iktidara yükselişini öngördüğünü aktaran King, romanda olduğu gibi ana akımın dışından gelen ve Amerikan toplumunun hayal gücünü ele geçiren bir siyasetçinin mümkün olabileceğinden o dönemde emin olduğunu söyledi.

King, romandaki ana karakterlerden biri olan, acımasız iş adamıyken siyasetçiye dönüşen Greg Stillson’ın “Trump ortaya çıkana kadar kimsenin inanamayacağı ya da düşünemeyeceği çılgın bir şey” olarak görüldüğünü de aktardı.

Kitabı yazdığı zaman diliminde Stillson benzeri birinin, ABD başkanlığına gelmesinin ardından 3. Dünya Savaşı’nın başlaması endişesini taşıdığını söyleyen King, “öcü” olarak tanımladığı karakterine bugünkü ABD başkanıyla sahip olduklarını ifade etti.

Trump’ın başkanlığa uygun olmadığına dair eleştirilerini hiçbir zaman paylaşmaktan çekinmeyen King, mevcut başkanın görevden alınması gerektiğini de dile getirdi. Ayrıca Trump’ın çok eleştirilen Twitter kullanımını “giderek aklını yitiren bir zihne açılan pencere” olarak tanımlamıştı.

GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..