Son DakikaAzerbaycan'ın ünlü bestecisi Üzeyir Hacıbeyli’nin 130. doğum yıl dönümü nedeniyle Bakü metrosunun çeşitli istasyonlarında müzik dinletileri sunuldu.

Metro idaresinin organize ettiği gösterilerde Devlet Konservatuvarı ve Bakü Müzik Akademisi öğrencilerinden oluşan yaylı sazlar kuarteti ve milli enstrümanlar triosu istasyon girişlerinde Hacıbeyli'nin bestelerinden çeşitli eserler seslendirdi.

Metroya giren ve yürüyen merdivenlerle metrodan çıkan bazı Bakülüler müzik gösterisi karşısında şaşkınlık yaşarken, bazı vatandaşlar da gösteriyi cep telefonlarına kaydetti. Yerli ve yabancı başka bestecilerin de eserlerini seslendiren müzisyenler, yolculardan büyük alkış aldı. Metro İdaresi Basın Sözcüsü Nesimi Paşayev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hacıbeyli'nin 130. doğum yıl dönümünün 2015 yılı zarfında ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandığını, bu kutlamalara katılmak istediklerini bildirdi. Müzik gösterileriyle hem Hacıbeyli'yi anmayı hem de yolculara hoş anlar yaşatmayı amaçladıklarını ifade eden Paşayev, gösterilerin ay sonuna kadar farklı istasyonlarda sürdürüleceğini belirtti.

ÜZEYİR HACIBEYLİ KİMDİR?

1885 yılında Azerbaycan'ın Şuşa şehrinde doğan Hacıbeyli, Azerbaycan müziğinin önde gelen isimleri arasında kabul ediliyor. 20. yüzyılın başında, henüz Sovyet iktidarı öncesinde yaptığı çalışmalarıyla modern Azerbaycan müziğinin öncülüğünü yapan Hacıbeyli, 1908 yılında bestelediği "Leyla ile Mecnun" operası ile "Doğunun ilk opera bestecisi" unvanını elde etti. Çok sayıda, opera, müzikal ve senfonik orkestra besteleri bulunan Hacıbeyli, aynı zamanda Azerbaycan Milli Marşı'nın da bestecisi.

Gerçekedebiyat.com

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)