Oyunculuk eğitimi almamasına rağmen çoğu zaman rol aldığı film ve tiyatro oyunlarında doğaçlama tekniğini kullanan Terziyan, kendine özgü karakter oyunculuğu ile 450'den fazla filmde rol aldı.

NUBAR TERZİYAN KİMDİR

Nubar Alyanakziya 16 Mart 1909'da İstanbul'un Fatih ilçesinin Kumkapı semtinde Osmanlı Ermenisi bir ailenin çocukları olarak dünyaya geldi. İlkokulu Dadyan Ermeni Okulu'nda tamamladı. Henüz on yaşındayken annesini kaybedince, babasıyla birlikte Bakırköy'e taşındı. Burada Bakırköy Bezezyan Lisesi'nde eğitimine devam etti fakat babasının yanında çalışmak için okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Eğitimi sırasında çeşitli piyeslerde yer aldı.

NUBAR TERZİYAN’IN SAHNE HAYATI

Nubar Terziyan, çok istediği halde Dârülbedâyi topluluğuna farklı nedenlerle giremese de, 1926 yılında arkadaşlarıyla kurduğu Gençler Temaşa Heyetinde yarı amatör olarak oyunculuk kariyerine başladı. Temaşa Heyetinde sahnede ustalıkla oynayan Terziyan, bunun yanında dekor ve kostüm ekibinde yer aldı ve gişede bilet satışı yaptı. Tiyatronun yanı sıra babasının manifaturacı dükkanında çalışarak babasına yardımcı oldu. İlk gençlik yıllarında "Hamlet", "Otello", "Samson Dalila", "Çarşılı Artin Ağa", "Suzan İmber" ve "Namus İçin" adlı oyunlarda rol aldı. 1949 yılında Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Efsuncu Baba romanından uyarlanan aynı adlı filmde "Agop" karakterini canlandırarak sinema kariyerine ilk adımını attı.

"Sütçü dede", "tonton baba", "iyi yürekli aile reisi" ve "vicdanlı doktor" karakterleri için aranan bir yüz haline gelen sanatçı, geniş kitlelerce tanındı. Sinema oyunculuğuna başladıktan sonra "Terziyan" soyadını kullanmaya başladı. Bu değişikliğin nedenleri arasında İhsan Alyanak ile karıştırılmak istemediği ileri sürülse de, oğlu Berç Alyanakziya'ya göre ana gerekçesi dönemin yönetmenlerinden Arşavir Alyanak ile karıştırılmamayı arzu etmesi idi. Ermeni kökenini hiçbir zaman saklama gereği duymadı ve doğum adını kullanan nadir Yeşilçam oyuncularından birisi oldu.

Terziyan, başrollerini Zeki Müren ve Belgin Doruk'un paylaştığı 1959 yapımı Kırık Plak adlı filmde yönetmen yardımcısı olarak yer aldı. Agatha Christie'nin 1934'te yazdığı Doğu Ekspresinde Cinayet romanından 1974 yılında aynı adla sinemaya uyarlanan Şark Ekspresinde Cinayet adlı İngiliz yapımı filmde figüran oyuncu olarak yer aldı. Son olarak Yavuz Turgul'un yönetmenliğini üstlendiği ve Şener Şen'in başrolde yer aldığı 1990 yapımı Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni isimli filmde oynadı. 50 yıllık sanat hayatı boyunca aralarında Bodrum Hâkimi, Melek mi, Şeytan mı?, Sezercik Yavrum Benim ve Adını Anmayacağım'ın da olduğu 465 filmde yer aldı.

14 Ocak 1993'te Terziyan'a, Ankara Uluslararası Film Festivali'nde "Sinema Emek Ödülü" verildi.

NUBAR TERZİYAN’IN ÖLÜMÜ

1936 yılında Katrin Hanım ile evlenen Nubar Terziyan'ın bu evliliğinden Berç Alyanakziya adında bir oğlu oldu. 1972 yılında eşi Katrin Hanımı kaybetti.  Terziyan ayrıca şarkıcı Fedon'un dayısıdır.

Hayatının büyük bir kısmını Sarıyer'in Büyükdere semtinde geçiren Nubar Terziyan, 14 Ocak 1994 tarihinde 84 yaşında Sarıyer'deki evinde hayatını kaybetti.  Kumkapı Surp Asdvadzadzin Patriklik Kilisesi'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Balıklı Ermeni Mezarlığı'ndaki aile kabristanlığına defnedildi.

Oyuncu Ayhan Işık'ın ölümünden sonra verdiği ilanda, Işık'ın kendine hitap şekli olan "Oğlum Ayhan ve Amcan: Nubar Terziyan" ifadesini kullanması üzerine Ayhan Işık'ın ailesi tarafından gazeteye ilan verilerek bir aile ilişkisi olmadığı belirtilmiştir.  Bu ilanlara, Türkiye'deki azınlık meseleleri çerçevesinde çeşitli yazarlar tarafından atıfta bulunulmuştur.  Terziyan'ın adı, "Nubar Terziyan Sanatçılar Sokağı" olarak 2014 yılında Sarıyer'in Büyükdere mahallesinde yaşadığı sokağa verildi.

Gercekedebiyat.com

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)