1 Haziran’da yapılması planlanan ancak Gezi Direnişi nedeniyle ertelenen, bu yıl altıncısı verilecek Metin Altıok Şiir Ödülü Töreni 28 Eylül Cumartesi günü yapılacaktır.

 

20 yıl önce yitirdiğimiz değerli şairin yayıncısı olan Kırmızı Kedi Yayınevi ve ailesi tarafından düzenlenen tören, aynı programla Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir. İlki 2008 yılında verilen ve sırasıyla Haydar Ergülen, Azad Ziya Eren, Hulki Aktunç, Birhan Keskin ve Tozan Alkan’ın aldığı ödülün bu yılki sahibi ISSIZ adlı kitabıyla genç şair CENK GÜNDOĞDU olmuştur.

 

 

Seçici kurulun, 2012’de yayımlanmış şiir kitapları arasından başvuru aranmaksızın yaptığı değerlendirme sonucunda, Cenk Gündoğdu, “Güncelliğini yitirmeyen ve yaşadığımız çağda derin izler bırakan evrensel bir gerçekliğin: savaşın, alışıldık savaş şiiri kalıplarının dışında kalarak, şaşırtıcı inceliklerle nasıl yazılabileceğini gösterdiği, toplumcu şiir sayfalarına ustalıkla kattığı dizelerde, insana dair büyük bir ıstırabı dramatik ve neredeyse görsel bir kurguyla verirken zulmü, kıyımı ve acıları, yoğun duygularıyla şiir diline geçirmekteki başarısı için,” ödüle değer bulunmuştur.

 

Ödül Töreni 28 Eylül Cumartesi günü, saat 19:30’da Etiler, Zeytinoğlu Caddesi’ndeki Akatlar Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.

 

Törende Duygusuz Yenilgi adlı Metin Altıok'un 1963 yılında yazdığı ve  Evrim dergisinde yayımladığı tek perdelik kısa oyunu da  Orhan Alkaya'nın yönetmenliği ve Mert Tanık, Aslıhan Kandemir, Ozan Gözel, Buket Yanmaz Kubilay'ın oyunculuğuyla ilk kez izleyiciyle buluşacak. Grup Gündoğarken'in ve Çiğdem Erken'in müziklerinin ardından kokteyl ile tören sona erecek.      ?

 

SEÇİCİ KURUL:

Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz, Güven Turan, Talat S. Halman, Ali Cengizkan, Eray Canberk, Ülkü Tamer.

 

CENK GÜNDOĞDU:

Ankara’da doğdu. İşletme ve güzel sanatlar fakültelerinde okudu. KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 2001 yılında kurduğu Üç Nokta edebiyat dergisinin ve 2005 yılından beri Şiir Defteri’nin editörlüğünü yapıyor. Radyonun İçindekiler adlı oyunu yayımlanan Gündoğdu’nun, ilk şiir kitabı Issız.

 

Kırmızı Kedi Yayınevi

Emektar Sokak No: 18 Gümüşsuyu İstanbul T: 212 244 89 82 F: 212 244 09 48 www.kirmizikedikitap.com e-posta: kirmizikedi@kirmizikedikitap.com 

 

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)