Kant’ı, aydınlanmanın tarihsel ve felsefi bağlamı içinde ele alan Wood, onun ahlak düşüncesini şekillendiren entelektüel akımları belirginleştirirken bir yandan da onun fikirlerinin kendisinden sonraki döneme etkisini ortaya koyuyor.

VBKY’nin felsefe kitaplığı, Allen Wood’un yazdığı, Umut Eldem ve Seniye Tilev’in dilimize kazandırdığı Kant’ın Etik Düşüncesikitabıyla genişlemeye devam ediyor. Kant’ın etik düşüncesini, daha kolay anlaşılabilecek ve günümüz etik sorularıyla daha yakından ilişkilendirilebilecek yeni bir yaklaşımla sunmaya çalışan Allen Wood, kitabın ilk kısmında, Kant’ın özellikle ödev, otonomi ve kategorik buyruk gibi önemli kavramlarının ahlak düşüncesindeki temel rollerini sunarken, ikinci kısmında ise bu düşüncenin antropolojik uygulamalarını aktarıyor. Wood’un bu eseri, Kant felsefesi ya da etik alanıyla ilgilenen herkes için temel bir başvuru kaynağı olma özelliği taşıyor.

 

Kitaptan: 
“Açıkça görüldüğü üzere, Kant’ın hem ahlaki ilkeleri hem de insan doğası kuramı sadece kendimizden duyduğumuz hoşnutsuzluğu artırmak için tasarlanmıştır. Hegel’in aksine, Kant için felsefenin vazifesi bizi insanlık durumuyla uzlaştırmak değildir. Kant, rasyonel varlıklar olarak durumumuzun tatminsizlik, kendine yabancılaşma ve bitimsiz bir mücadele hâli olması gerektiğini düşünür. Felsefe bunu aşmaya çalışmamalı, yalnızca bu durumun kaçınılmazlığıyla yaşamamıza ve daha da önemlisi, bize biçilen bu acılı vazifede ilerleme kaydetmemize yardımcı olmalıdır.” 

Yazar Hakkında; 

1942 doğumlu Amerikalı felsefeci ve sosyolog Allen Wood, lisans öğrenimini Reed College-Portland’da tamamladıktan sonra Yale Üniversitesi’nde dersler vermiştir. Dünyanın önde gelen Kant uzmanlarından biri olan Wood, Indiana Üniversitesi’nde felsefe profesörü, Stanford Üniversitesi’nde emeritus profesördür. Wood’un başlıca eserleri şu şekildedir: Kant’s Moral Religion (1970) Rational Theology (1978), Karl Marx (1981), Hegel’s Ethical Thought (1990), Kant’s Ethical Thought (1999), Unsettling Obligations (2002), Kant (2004), Kantian Ethics (2008), Kant’s Groundwork for the Metaphysics of Morals: A Commentary (2015). 

KÜNYE 

Yayınevi: VBKY 

Kitabın adı: Kant’ın Etik Düşüncesi  

Yazar: Allen W. Wood  

Kategori: Felsefe 

Son Okuma: M. Halit Çelikyön 

Çevirmen: Umut Eldem ve Seniye Tilev 

Proje Editörü: M. Halit Çelikyön  

Sayfa sayısı: 480 

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)