İran’da Türkçe kitap basan yayıncılar tutuklandı

Tahran'da faaliyet gösteren Türkçe kitap basan TakDerakht Yayınevi, 'yasal olmayan kitaplar basmak' suçlamasıyla süresiz kapatılırken, sahibi İhsan Şükrhudayi de 3 ay önce tutuklanarak cezaevine konuldu.

news-details
Haberler

Başkent Tahran'da faaliyet gösteren ve Arapça harflerle Türkçe kitapları yayınlayan Tak Derakht Yayınevi, 'yasal olmayan kitaplar basmak' suçlamasıyla süresiz kapatılırken, sahibi İhsan Şükrhudayi de 3 ay önce tutuklanarak cezaevine konuldu. 

Endişeyi Nev Kitabevine ise Türkçe roman ve diğer kitaplar sattığı için "yasa dışı kitap satmak" suçlamasıyla 1 ay kapatma ve 3 bin dolar para cezası verildi.

TakDerakht, İran'da Arap alfabesiyle Türkçe edebiyat, tarih, araştırma ve bilim kitapları yayımlıyor. Endişeyi Nev de Tahran'da Türkçe ve Türklerle ilgili kitaplar satan bir kitabevi olarak biliniyor.

İranlı yetkililer konuyla ilgili açıklama yapmazken ülkedeki Türk kökenli vatandaşlar, alınan kararın son zamanlarda Türkçeye ve Türklere yönelik baskının bir parçası olduğu eleştirisinde bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..