Eski Yunan'ın destan şairi Homeros dünya edebiyatının en büyük adlarından biridir. Ama hayatı üzerine çok az şey biliniyor. Onun olduğu söylenen eserleri tek bir insanın mı, yoksa birkaç kişinin mi yazdığı bile belli değil.

Çok eskiden beri bilinegelen ama, doğrulanmamış hayat hikâyelerinde Homeros gözleri kör, yoksul, yaşlı, şehirden şehire dolaşan bir şair olarak anlatılır. Doğum yılı diye ileri sürülen tarihler ise M.Ö. 685 ile M.Ö. 1159 arasında değişir.  

Birçok Yunan şehrinin Homeros'un doğum yeri olduğu söylenir, ama bu söylentilerden hiçbiri ispatlanamamıştır. Yalnız şu bir gerçek: Homeros'un şiirleri Yunan eğitimi, edebiyatı, kültürü üzerine büyük etkiler yaratmıştır. Destanları yıllarca ahlâk, bilgi, konuşma sanatı, edebiyat eleştirisi alanlarında ana kitaplar, başlıca kaynaklar olarak görülmüştür.

Homer (Homeros), British Museum

İLYADA NE ANLATIR? İLYADA’NIN KONUSU

Homeros'un dünya edebiyatında çok önemli bir yeri olan başlıca eserleri İlyada ile Odyssea'dır. Şairin hayatı üzerine bir ip ucu vermiyen bu destanlar o çağdaki Yunan insanının kişiliğine ışık tutan serüven hikâyeleridir. İlyada, Yunanlıların Truva'yı sardıkları günlerden birkaç haftayı anlatır. Achilleus, kendisine savaş armağanı olarak verilmiş olan tutsak bir kızın elinden alınmasına küserek savaştan çekilir, çadırına kapanır. Ama Troyalılar en candan arkadaşını öldürünce duramaz, savaşa yeniden katılıp Troya'lı Hektor'u öldürür, intikam alır. Bu olay anlatılırken savaşın dokuz yıllık tarihi de verilir,  

ODYSSEA NE ANLATIR ODYSSEA’NIN KONUSU

Odyssea'da Yunanlı savaşçı Odysseus'un Troya'dan yola çıkıp memleketine dönene kadar başından geçenler anlatılır. Tarihin en büyük hilelerinden biriyle Troya'nın alınışı da bu destandadır. Yunanlılar büyük bir tahta at yapıp içine gizlice asker doldururlar; sonra da atı Troya kapılarında bırakarak savaştan vazgeçmiş gibi gemilerine binerek denize açılırlar. Troyalılar onları gitti sanıp atı içeri alınca da Troya şehri düşer.  

Gercekedebiyat.com 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)