Dünyanın belki de en küçük ve en pratik kütüphanesi okuyucularını bekliyor.

İşte Skaun-Ånøya dinlenme ve piknik alanında bulunan bir kulübecikte yeralan kütüphanenin bilgilendirme tabelası:

"Kütüphanemize hoşgeldiniz. Beldemizde konuk oluken kütüphanemizden faydalanabilir, kitap okuyabilirsiniz. Burada üye kartı sorulmaz. Yalnızca isiminizi, ünvanınızı ve okuyacağınız kitabın adını kayıt defterine yazınız. Daha sonra kitabı aldığınız yere koymanız yeterlidir." Skaun Halk Kütüphanesi.Kütüphane on dokuz kitaptan oluşuyor. Kitaparın sayısı ve çeşidi zaman zaman farklılık gösteriyor. İnsanlar piknik yapar ya da ormanlık alanda topladığı böğürtlenleri tadarken bir başka dünyanın düşünce ve renklerinde gezinme şansı buluyorlar. Ormanda bulunan mantar, yaban mersini ve ahududu çalılıkları insanları ormanın sunduğu tatlara davet ediyor. Kimileri yanlarında reçellik götürürken, kimileri matarasında bulunan Whisky'nin içine katıyor böğürtlenleri.

İnsan psikolojisinin ve bedeninin doğanın kokusunu almaya ve sesini dinlemeye mutlaka gereksinimi var. Bu gereksinim kitap okumak, sanatla zenginleştirilmek kadar önemli ve vazgeçilmez. Belki doğayla 3-4 saatlik bir dostluk, günlerce uyumak ve dinlenmekten daha da faydalı ki, hele hele kitapların açtığı kapıdan girilen o varlıklı dünya varsa.

Gölün sesini dinleyip, kitap okurken çocukluğumdan bu yana yaşadığım en tatlı duygular ve anılar geliyor aklıma. Ånøya Gölü -25 derece soğukta buzların altındayken ya da tomurcuklar filizlenirken konuklarına huzur verimeye, kültüre ve sevenlere hizmetine devam ediyor. 

Konuk olduğumda kütüphanedeki tüm kitapları inceleme fırsatım oldu. Alabalık kaynayan, etrafı çeşitli çam ve huş ağaçlarıyla çevrili göl kenarında otururken kitaplardan birkaç bölüm okudum. İşte bu sezon çocuk kitaplarının başını çektiği repertuarda bulunan kitaplardan örnekler:

Küçüklerden Büyük Sorular- Gemma Elwin Harris
Gelin Oynayalım- Kjersti Bruheim
Balık Turu- Svein Norqvist
Kızlar Dışarıda- Elisabeth Lav Henriksen
Şu Küçük Kuş Kimdir?- Viktoria Dahr

Ånøya Gölü Norveç'te bulunan yaklaşık 239 bin gölden biri. Göl ismini hemen hemen tam ortasında bulunan gizemli adacıktan alıyor. Yeşilin, mavinin, kırmızının.. her türlü doğal tonu tüm ressamlara örnek olurcasına iç içe yer alıyor burada.

Yaz kış piknik, spor balıkçılığı, dinlenme, mesire yeri olarak kullanılan Ånøya diğer göller gibi özel koruma altında olduğu için suyu son derece temiz ve içilebilir.

Skaun küçük bir belediye, 8 bin nüfuslu, 224 kilometrekare alana, 46 göle sahip ve denize kıyısı bulunuyor. 

Skaun'da bulunan bin yıllık kilise Husaby'den, Sigrid Undseth'in romanı Kristin Lavransdatter (Kristin Lavrankızı) romanında bahsedilmektedir. Roman kahramanı Kristin, oda arkadaşı Erlen'le burada yaşamaktadır. Kristin'in anısına her yıl Husaby'de kültür günleri düzenlenmektedir. Bu etkinliklerde tiyatro gösterileri, edebiyat semineri, kermes, yürüyüş ve konser yeralmaktadır. 

Norveç'in Ånøya gölünden tüm okuyucularımıza ve dostlara sevgiler göndermek geliyor içimden. Bir gün yolunuz düşer de bu beldeye uğrarsanız, bir Türkçe kitap da armağan edebilirsiniz. Belediyenin kültür masası öneri ve yeniliklere açık.

Cem Güneş

GERCEKEDEBİYAT.COM

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)