Çankaya Kitap Fuarı başladı

news-details
Haberler

1. Çankaya Kitap Buluşması "Bağzı Kitaplar Kardeştir" başlığıyla Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde başladı.

Biraz sessiz açılan ve oldukça geniş görünen mekânda 1. cisi olması nedeniyle umutsuz olmamak gerek. Ankara Film Festivali de böyle başlamıştı.Ankara'ya yakışan bir kitap fuarına gerçekten ihtiyaç vardı. Çankaya Belediyesi ve TAKSAV (Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf) işbirliğiyle, 29 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılan fuar bu ihtiyacı giderecek nitelikte. Gelecek yıl Yenimahalle Belediyesi'nin yardımıyla daha geniş bir mekânda yapılacağını öğrendik.

Fuarda Sel yayınları, İthaki yayınları gibi İstanbul merkezli yayınevlerinin yanında Ankara'da da önemli yayınevleri olduğunu kanıtlayan yayınevlerinin bir araya gelmesi etkili olmuş.


Ahmet Yıldız fuarda

Ankara'dan DoğuBatı yayınevi, Kalkedon, Notabene, İmge, Arkadaş gibi yayınevleri de katılıyor.

Fuarın oluşmasında büyük katkısı olan Alper Taşdelen, “Eskinin kültür kokan, kitap kokan Ankarası, Karanfil Sokak’ta Konur’da, Zafer Çarşısındaki o güzelim kitapçılar, hepimiz için geride kalmış görünüyordu. Bu çölleşmeye karşı Çankaya Belediyesi, her zaman tavrını koymuş, sanat ve kültür dünyasına katkıda bulunmak için çalışmalar yapmıştır. Ben de göreve geldiğim günden bu yana aynı kararlılıkla devam ediyorum. Ankara’da gelenekselleşen bir kitap fuarı eksiği vardı. Biz de TAKSAV’la birlikte bu eksiği giderecek bir etkinliği hayata geçiriyoruz. Her sene daha çok insana ulaşacak şekilde büyüyeceğine inanıyorum." dedi.

 

Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 5 Ekim gününe dek imza günleri ve söyleşilerle sürecek 1. Çankaya Kitap Buluşması’nda 35 yayınevi, yazarlar ve binlerce  kitap başkent okuyucusu ile buluşacak. 

Kitap fuarında gördüğümüz fuarın bu yılki başlığına itirazdı: "Bağzı kitaplar kardeştir."

Konuştuğumuz fuarcılar bu çocuk kitabı fuarını andıran biraz sulu başlığın, ciddi bir işolması gereken kitap fuarının adı olmaması gerektiğiydi.

Alper Taşdelen de bunun farkında olmuş olacak ki konuya açıklama getirmek istemiş. Her kitap kardeş değilmiş ve örneğin Kavgam kitabı da kitapmış. 

Yanlışı düzeltirken hepten yanlışa düşmesine üzüldük başkanın. Kitaba böyle yaklaşılmamalı çünkü. Kavgam kitabı da Hitler'in düşünce dünyasının evrelerini insanlığa anlatan bir kitap!

Nice fuarlara.

GERCEKEDEBİYAT.COM


Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..