Bu yıl Azerbaycan’ın Umum Millî Lideri Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılına atfedilen festivalin açış konuşmaları Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı, Halk Yazarı Anar,  Millî Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı Dilgem Tağıyev, Millî Meclisin Medeniyet Komitesi Başkanı Genire Paşayeva, Uluslararası Türk Akademisi Başkan Yardımcısı Erhan Türbedar, TÜRKSOY’un Azerbaycan Ülke Temsilcisi Elçin Gafarlı, milletvekilleri Cavanşir Feyziyev ve Sabir Rüstemhanlı tarafından yapıldı.

Açış konuşmaların ardından Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’i anlatan “Ebedi Ömrün 100 Yılı” kitabının takdimi yapılan festival birbirinden renkli, çeşitli etkinliklerle devam etti.

Festivalin her bir günü bir Türk devletinin ismiyle adlandırılarak, o ülkenin edebiyat ve sanat alanındaki önemli şahsiyetlerine ilişkin sunumlar, konserler ve film gösterimi yapıldı. Bu çerçevede TÜRKSOY’un katkılarıyla festivalde Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan'dan film sanatından örneklerin Azerbaycanlı edebiyatseverlerle buluşması sağlandı.

11 Haziran 2023 tarihine kadar devam edecek festival kapsamında Türk Dünyası halkları tarihi, kültürü, sanatı ve edebiyatının ünlü şahsiyetleri de kitapseverlere tanıtılacak. Türk Dünyası'ndan çok sayıda yayıncının da katıldığı ve kitapların sergilendiği festivalde Nizami Gencevi, Mikayıl Müşfik, Anar Rzayev, Çingiz Abdullayev, Abay Kunanbayulı, Cengiz Aytmatov, Süleyman Çelebi, Mehmet Akif Ersoy, Alişir Nevai, Mahtumkulu Firaki, Şandor Petofi gibi Türk Dünyası’nda derin izler bırakmış usta yazarlarla ilgili toplantılar yapılıyor. (Kaynak: TÜRKSOY)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)