Prof. Dr. Ali Kafkasyalı'nın ünlü Komünist Türk Şair Nazım Hikmet'in 60. ölüm yıl dönümüne özel hazırladığı Büyük Türk Şairi Nazım Hikmet ve Türk Dünyası adlı kitabı Nobel Yayınları'ndan satışa çıktı.

Odatv'de yayınlanan 'izel haber'e göre, kitabın sunuş yazısını Aksakallar Konseyi Başkanı ve Türkiye'nin son başbakanı Binali Yıldırım yazmış.

Binali Yıldırım kitap ve Nazım Hikmet'le ilgili şunları yazdı:

"Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatının en büyük şairlerinden biri olan Nâzım Hikmet, gerek ömür yolunda başından geçenler gerek eserleri ve gerekse bıraktığı iz ile bugün bile kendisinden söz ettirmeyi başarmış, yalnızca eserleriyle değil, aynı zamanda cesur duruşuyla da gerçek manada bilinmesi ve anlaşılması gereken önemli bir şahsiyettir.

"Her insan gibi Nâzım da inanmış, güvenmiş, yanılmış, aldatılmış ama ömrünün hiçbir çağında memleketine ve insanına duyduğu sevgiden vazgeçmemiştir. İşte bu samimi sevgi karşılığını bulmuş, zamanın bütün yok ediciliğine rağmen şair, bütün azametiyle varlığını devam ettirmiştir.

"Elinizdeki kitap, yıllarca dar çevreler ve çerçeveler içerisine hapsedilmeye çalışılan bir büyük Türk şairinin hakkını teslim etme çabasının bir ürünüdür. Maalesef yıllarca toptan kabul veya toptan red gibi sığ ön yargıların tahakkümü altında tam olarak anlaşılamayan Nâzım Hikmet’in gerçek anlamda idrak edilebilmesi için Prof. Dr. Ali Kafkasyalı Hocamızın farklı bir bakış açısı sunduğu bu çalışmanın, sanatçının ve eserlerinin içerisine düşürüldüğü cenderenin kırılmasına ve toplumun her kesiminde hak ettiği değeri bulmasına vesile olacağını ümit ediyorum.

"Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı olarak, büyük düşünür Hacı Bektaş Veli’nin 'Bir olalım, iri olalım, diri olalım' sözüne sadık kalarak Türkiye Yüzyılında, bütün yazarlarımızı, şairlerimizi, sanatçılarımızı, ilim adamlarımızı bağrımıza basmamızı bir görev biliyorum. Bu vesileyle ölümünün 60. yılında Büyük Türk Şairi Nâzım Hikmet’i rahmetle ve minnetle anıyorum. Eserin müellifi Prof. Dr. ALİ KAFKASYALI Hocamıza da Türk Dünyasına böyle bir değerli eser kazandırdığı için teşekkür ediyorum."

NAZIM HİKMET'İN ŞİİRİNİ OKUMUŞTU

Yenikapı'da düzenlenen ve milyonlarca kişinin katıldığı 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde kürsüye çıkan Binali Yıldırım, Yenikapı Meydanı'nı dolduranlara Nazım Hikmet'in şiirleriyle seslenmişti.

Binali Yıldırım, Nazım Hikmet'in, 'Güneşi içenlerin türküsü' şiirinden "Emret ki ölelim emret,/
Güneşi içiyoruz sesinde, /Akın var güneşe akın, /Güneşi zaptedeceğiz, /güneşin zaptı yakın!" dizelerini okumuştu.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)