Sinema

Yeni dizisinde İstanbul'u işgale övgü! İşte o tartışmalar

Netflix Türkiye, 3 Mart’ta izleyicilerle buluşacak yeni yapımı 'Pera Palas’ta Gece Yarısı' dizisinin ilk fragmanını Twitter hesabından yayımladı...

Yeni dizisinde İstanbul'u işgale övgü! İşte o tartışmalar
11-02-2022 08:30
11-02-2022 08:43

Netflix dizilerinde en çok izlenenler ('popüler) Marksistlerin deyimiyle yarı sömürge, o ülkelerce gelişmekte olan, emperyalistlerce de ikinci/üçüncü dünya ülkeleri dedikleri ülkelerin dizileri.

Kore yapımları ve Meksika kokain krallarının öykülerinin ABD - FBI gözüyle anlatıldığı Latin Amerika dizileri. Emperyalist kampın dizileri Kore - Türkiye ve Latin Amerika dizileri tarafından papucu dama atılırken bu kez Netflix'in ısmarladığı/yaptığı diziler tartışılmaya başlandı.

Netflix bu kez neoliberal ideoloji doğrultusunda 'hedef' ülkelerin kültürel, ekonomik ve siyasi yapılarını, bilinçaltına aşağılayarak zerkeden yapımlara öncülük etmesiyle eleştiriliyor.

Bu duyarlılık en son Netflix Türkiye twitter sayfasında yaşandı:

Türkiye'de, 2022’den 1919 yılına giderek Atatürk’e düzenlenen bir komployu engellemeye çalışan bir gencin maceralarının anlatıldığı yeni dizisinin fragmanı için “Kendini 1919’da bulmak… Keşke benim de başıma gelse” deyince tepki çekti. 

Sosyal medyada o tweet “İşgal İstanbul'una özlem” diye yorumlandı. 

Netflix Türkiye, 3 Mart’ta izleyicilerle buluşacak yeni yapımı “Pera Palas’ta Gece Yarısı” dizisinin ilk fragmanını Twitter hesabından yayımladı. Dijital platform, yeni dizisinin fragmanının yer aldığı paylaşımın altına gelen bir yoruma “Kendini 1919’da bulmak… Keşke benim de başıma gelse” yanıtını verince olanlar oldu. 

Netflix Türkiye hesabından atılan bu yanıt mesajı, sosyal medyada Netflix’in “işgal altındaki İstanbul’u arzu ettiği” şeklinde yorumlanınca, sosyal medyada tepki çekti.

İşte o paylaşım:

mustafa bilgin

Gerçekedebiyat.com 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler