Resim

Üsküdar'da İranlı ressam Yalda Jafari Yaghin sergisi

Ankara'da yaşayan Tebrizli sanatçı Yalda Jafari Yaghin'in hazırladığı Evlerde Hayat Va adlı resim sergisi, Kelimat Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluştu.

Üsküdar'da İranlı ressam Yalda Jafari Yaghin sergisi
12-09-2022 10:58
12-09-2022 11:10

Sergiye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Yaghin, hayat serüvenini tuvallere aktardığını belirterek, bu serginin ise 7 senelik bir serüven sonucu ortaya çıktığını söyledi.

Yaghin, İran'da da kaldığı zaman her daim evleri izlediğini dile getirerek, "Evlerin ışıklarına bakıyordum. Şehrin en yoksul yerlerine de en lüks yerlere de bakıyordum. Evlerde acaba neler oluyor? İnsanlar mutlular mı, mutsuzlar mı? Her zaman çok merak ettim. Aslında yani insanların mutlu olmalarını merak ettim. O evlerde acaba neler yaşıyorlar? Sonra Türkiye'ye geldim. Kendi evimi kurdum. Tek başıma eve geçtim ve bu sorular Kovid-19 salgınından sonra benim sorunum oldu." diye konuştu.

Kendi evi olduktan sonra istediği şeye ulaşıp, ulaşamadığını sorguladığını sonra da bu süreci resme aktardığını anlatan genç sanatçı, "Mutsuz olduğum zamanlar da oldu. Kendimi biraz uzaktan da görmek istedim ve aslında 7 yıllık serüvenimde iki evin hikayesini anlattım. Sadece kendi evimi değil, benim ve arkadaşımın evinin hikayesini, bu iki ev arasında yaşananları resme yansıtmaya çalıştım." ifadelerini kullandı.

Eserlerinde odak noktasının "mutluluk" olduğuna işaret eden Yalda Jafari Yaghin, şöyle devam etti:

"Yürümeyi çok severim. Şehirde farklı farklı bölgeleri geziyorum. Hep evlerin şekillerine bakıyorum. Acaba ne oluyor? Hatta evlerde olan şeyler bazen dikkatimi çekiyor. İnsanların hareketlerine dikkat ediyorum. Yani hareketlerden tahmin etmek istiyorum. Acaba mutlular mı? Acaba neler oluyor o evlerde?"

Yaghin, son 10 yıldır Türkiye'de yaşadığını belirterek, "Burada master yaptım. Şu anda da Hacettepe'de doktora yapıyorum, Güzel Sanatlar Fakültesi'nde. Türkiye'de çokça grup ve kişisel sergilerim oldu. Son kişisel sergim Ankara'daydı. İstanbul'da ise bu sergi ikinci kişisel sergim. Hedefim her zaman ilerlemek ve sanatta daha iyi yerlere varmak." diye konuştu.

İranlı yönetmenler Cafer Penahi ve Abbas Kiyarüstemi'yi örnek aldığını vurgulayan sanatçı, "Bu isimler her zaman benim idolüm. Sanatsal yolculuklarında tabii ki de onlar film yapıyorlar ama o sanatsal yolculuk hepimizin için aynı. Ben ya da bir heykeltıraş için de aynı. Onların bu sanat serüveni ise benim her zaman hayal ettiğim bir yolculuktur." dedi.

Sergi, 30 Eylül'e kadar ziyarete açık olacak.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
IIS 10.0 Detailed Error - 403.501 - Forbidden

HTTP Error 403.501 - Forbidden

You do not have permission to view this directory or page.

Most likely causes:

  • This is a generic 403 error and means the authenticated user is not authorized to view the page.

Things you can try:

  • Create a tracing rule to track failed requests for this HTTP status code. For more information about creating a tracing rule for failed requests, click here.

Detailed Error Information:

Module   IIS Web Core
Notification   Unknown
Handler   ASPClassic
Error Code   0x00000000
Requested URL   https://api.haberpanelim.com:443/haberler.asp?domain=https://www.gercekedebiyat.com&t=1685926217
Physical Path   C:\Inetpub\vhosts\api.haberpanelim.com\httpdocs\haberler.asp
Logon Method   Not yet determined
Logon User   Not yet determined

More Information:

This generic 403 error means that the authenticated user is not authorized to use the requested resource. A substatus code in the IIS log files should indicate the reason for the 403 error. If a substatus code does not exist, use the steps above to gather more information about the source of the error.

View more information »

GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler