1. Bişkek Uluslararası Film Festivali, Kırgızistan Sinema Geliştirme Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, festival, doğumunun 95’inci yıl dönümü dolayısıyla ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’a armağan edilecek. 

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un inisiyatifiyle yapılan ve her yıl düzenlenmesi planlanan Bişkek Film Festivali kapsamında Türk Sinema Haftası da düzenlenecek.

TRT Avaz ekranlarından canlı yayınlanacak festivalin onur konuğu ise, Türk sinemasının efsane ismi Türkan Şoray olacak. 

Diğer yandan Kırgızistan Sinema Geliştirme Vakfı, festivale katılan filmlerin yerli ve yabancı filmler olmak üzere iki farklı kategoride yarışacağını açıkladı. Buna göre, yerli film kategorisine 8, yabancı film kategorisinde ise, 10 yapıt yarışacak. 

Birinci Bişkek Film Festivalinde Aytmatov ve Sinema konulu forum da düzenlenecek. Ayrıca sinemaseverler, sinema alanının usta kişilerinin katıldığı "master class" toplantılarına katılabilecek. 

BİŞKEK'TE TÜRK FİLMLERİ

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları, Bişkek Büyükelçiliği, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsünün desteğiyle, Yerli Düşünce Derneği, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı Sinematografi Departmanı ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi iş birliğiyle festivalde 'Türkiye Günü ve Türk Filmleri Haftası' yapılacak.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde 18 Kasım'da yapılacak açılışta, yönetmenli Levent Onan olan Son Akşam Yemeği filmi gösterilecek.

Kırgızistan ile Türkiye arasında sinemanın gücüyle bir köprü kurulması amaçlanan festivalde ödüllü eserlerinin yanı sıra sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği filmler de izlenebilecek.

1.Bişkek Uluslararası Film Festivali'ne Türkiye'den Bağlılık Hasan, Eflatun, Buğday Tanesi, 49, Bir Tutam Karanfil ve "Rafadan Tayfa-Galaktik Tayfa filmleri katılıyor.

Türk yönetmen, oyuncu ve yapımcıların Kırgızistanlı sinemacılar ve sinemaseverlerle buluşacağı etkinlikte, ortak yapımlar üzerine ikili görüşmeler de yapılacak.

Etkinlikte ayrıca animasyon semineri ve öğrenci-sanatçı buluşmaları da yapılacak.

KONUK ÜLKE TÜRKİYE SANATÇI TÜRKAN ŞORAY

Bişkek’teki film festivalinin ilk konuk ülkesi Türkiye, onur konuğu ise Türkan Şoray...

Türkan Şoray Cengiz Aytmatov gibi bir yazarın ülkesindeki festivale seve seve gideceğini söyledi.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)