Haberler

İnci Aral'dan Erdoğan'a destek

7'nci İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali açılışı 15 Eylül’de Agora Arkeolojik Kazı Alanı’nda düzenlenen törenle başladı.

İnci Aral'dan Erdoğan'a destek
22-09-2023 16:11
22-09-2023 16:27

7'nci İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali onur konuğu yazar İnci Aral oldu.

 ‘9 Eylül’ gazetesi yazarı Güliz Yıldız Zeren İnci Aral’la yaptığı konuşmayı yazdı.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’ndeki söyleşisinde konuşan Aral “Edebiyatta da en güncel sorunun ekonomik krizden kaynaklı olduğu”nu vurguladı. Aral, “güncel olarak şu anki ekonomik tabloda kağıt fabrikasının kapanması nedeniyle dışarıdan kağıt ithal edilmesi ve bu nedenle yayın piyasasının büyük zorluklar çektiği”ni belirtti. “1990’lı yıllarda edebiyatta parlak bir dönem” geçirdiklerini söyleyen İnci Aral, çok sayıda yayın evinin ekonomik zorluklar yüzünden kapandığını da ekledi.

'GENÇLERDE PERSPEKTİF KAYGISI VAR'

Güliz Yıldız Zeren’in aktardığına göre İnci Aral, “Şu andaki konjönktürde ortamdaki kısıtlılık nedeniyle böyle parlak yazarlar da çıkamıyor. Bu da ayrı bir sorun… Gençler eskisi kadar okuyamıyorlar, hayati kaygıları var. Üniversite mezunları işsiz, gençlerin bir perspektif kaygıları var. Bu nedenle iyi yazarlar da bir duraklama sürecinde…” dedi.

'HAREKETE GEÇİLMELİ'

6 yıldır Almanya’da sürgünde yaşayan yazar Aslı Erdoğan’ın T24’ten Candan Yıldız’a söyledikleri hakkındaki düşüncelerini, kadın yazar olarak ülkemizde “edebiyat camiası”nın Erdoğan’a destek konusunda duyarsız kalıp kalmadığı sorusunu yönelten Zeren’i İnci Aral şöyle yanıtladı:

 “Aslı Erdoğan’ın içerisinde bulunduğu çok zor bir süreçtir. Kendisi gitmek zorunda kaldı, kalıp mücadele de edebilirdi ama o gücü bulamadığı kanaatindeyim. Üzücü tabi ki… Kendi ülkenizi terk etmek kolay bir karar değil. O kararı verince dönememe ihtimalini de göze almak gerekiyor. Ancak edebiyatçılar olarak bir araya gelip kamuoyu oluşturarak, yazar Aslı Erdoğan’a ülkesine dönme koşullarını, fırsatını yaratacak bir eylemde bulunmak gereklidir. Bu konuda tüm edebiyat camiasına çağrıda bulunuyorum Erdoğan’a yardım etmemiz bu süreçte destek olmamız gereklidir.”

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler