Son DakikaNobel’den sonra edebiyat dünyasının en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen Booker Uluslararası Ödülü’nü, "ironi, nostalji ve yergiyi bir araya getiren" ve "çeşitli anlatı düzeyleri arasında geçiş" ve "Gelecekte bizi bekleyen geçmişin canavarı hakkında bir roman" olarak değerlendirilen Zaman Sığınağı (Time Shelter) ile Bulgar yazar Georgi Gospodinov kazandı.

Gospodinov’un kitabı, Zaman Sığınağı adıyla Hasine Şen tarafından Türkçe’ye de çevrildi ve Metis Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Öte yandan Gospodinov Uluslararası Booker Ödülü’nü kazanan ilk Bulgar yazar olarak tarihe kaydoldu. 

Yedi milyon nüfuslu komşumuz Bulgaristan'ın, uluslararası sistemin oldukça cömert davrandığı  bu şanslı yazarının Türk okurlarına çevrilmiş, ödül alan Zaman Sığınağı dahil Hüznün Fiziği, Doğal Roman adlı üç kitabı bulunuyor. 

GEORGİ GOSPODİNOV HAKKINDA YAZILANLAR

Gospodinov, Avrupa'nın önde gelen yazarlarından biridir; her kitabı bir olaydır. Okumak için sabırsızlanıyorum.
Garth Greenwell

 
Harika bir Avrupa romanı. Sadece Avrupa ana karakter olduğu için değil...
Prof. Amelia Licheva, Vypreki

 

 
Burada bazı bölümler bize Goya'nın Caprichos'unu, o kasvetli, satirik oyma kesimini, canavarlar üreten aklın uykusunu hatırlatıyor...
Nadezhda Radulova, Kitapsever

 
Georgi Gospodinov'un bir romanı ender bir olaydır ama her zaman farklı ülkelerde yeni okuyucu dalgaları getiren, yıllarca süren bir etkiye sahip olan bir romandır... gençlikten yaşlılığa geçişe ve normallık normlarımıza ilişkin daha derin bir içgörü.
Svetoslav Todorov, Sofya

 
Bu roman okunmalı ve yeniden okunmalı. Geçmişin aşkına hem sürükleyici hem de acı verici bir veda - bu aşka çok şey adamış bir yazarın vedası. Time Shelter'da, geçmişin sularından çağdaş edebiyatımızın en usta dalgıcı çıkıyor.
Ivan Landzhev, Sofya

 
Gospodinov, Time Shelter'da geçmişin kıtasının haritasını çıkarıyor... Kitap bittikten sonraki aylar (Şubat 2020) bu kurgunun büyük bir bölümünü acımasız süregelen gerçekliğe dönüştürdü.
Prof. Georgi Kapriev, Portal Kultura

GEORGİ GOSPODİNOV KİMDİR?

(1968) Bulgar şair, yazar ve oyun yazarıdır.  

Gospodinov'un ilk romanı Natural Novel (1999), İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, İzlandaca olmak üzere 23 dilde yayınlandı. The New Yorker bunu "anarşik, deneysel bir çıkış" olarak tanımladı. The Guardian'a göre, "hem dünyevi hem de entelektüel", Le Courrier (Cenevre) onu "hikayeler için bir makine" olarak adlandırdı.

Gospodinov'un ikinci romanı The Physics of Sorrow (2012), aralarında Yılın En İyi Romanı Ulusal Ödülü'nün (2013) de bulunduğu en iyi kurgu dalında birçok ulusal ödül kazandı. Kitap Orta Avrupa Angelus Ödülü'nü (2019) ve Jan Michalski Ödülü'nü (2016) kazandı ve İtalya ve Almanya'da dört uluslararası ödül için finalist oldu: Premio Strega Europeo, Premio Gregor von Rezzori, Brüke Berlin Preis ve Haus der Culturen der Welt Preis. Roman, Avrupa ve ABD'de edebiyat eleştirmenleri ve akademik çevrelerde geniş çapta incelendi.

Eleştirmenlere göre, "Georgi Gospodinov, ticarileşmiş romanların alçak dünyalarının üzerine çıkarak yalnızca kendisini değil, edebiyatı da ve onunla birlikte tüm dünyayı kurtarıyor". Romanın Amerikan baskısı, 2016 PEN Çeviri Ödülü ve En İyi Çeviri Kitap Ödülleri (BTBA) için kısa listeye girdi. Roman Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Arapça olmak üzere 15 dilde yayınlandı.

Ayrıca ilki And Other Stories (2001), sonuncusu All Our Bodies olmak üzere dört öykü kitabı yayımladı. Ultra Kısa Öyküler (2018) animasyon filmi oldu.

Gospodinov iki oyun yazmıştır - D.J. (Don Juan'ın kısaltması) ve The Apocalypse Comes at 6 PM (2010), her ikisi de yılın en iyi dramatik metni için ulusal ödüllere sahip. Farklı türlerle yaptığı yorulmak bilmeyen deneyleri arasında Uzay Operası için libretto (2015, Poznan, besteci A. Novak), çizgi roman The Eternal Fly (sanatçı N. Toromanov ile birlikte), The Invisible Crises deneme koleksiyonu yer alıyor.

Kitaplarının onu götürdüğü farklı yerlerde yaşadı. 2017/2018'de New York'ta Cullman Center'da (New York Halk Kütüphanesi) bir yıl geçirdi. 2019/2020'de Wissenschaftskolleg'de (Wiko) bursiyer olarak Berlin'deydi.

Son kitabı Time Shelter romanıdır. Nisan 2020'de karantina ve pandeminin zirvesinde yayınlandı ve Bulgaristan'da en çok satan kitap listelerinde zirveye ulaştı. Roman, Avrupa'nın en büyük ödüllerinden birini kazandı.

Strega Avrupa Ödülü (2021). 2023'te Angela Rodel tarafından İngilizceye çevrilen Time Shelter, Uluslararası Booker Ödülü için kısa listeye alındı.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)