Son DakikaDünyaca ünlü Fransız düşünür ve edebiyat eleştirmeni Roger Garaudy, 99 yaşında Paris’de öldü.

Ateist bir ana babadan doğup 14 yaşında protestan olmak, Nazilere karşı direniş hareketine katılıp daha sonra Yahudi Soykırımının olmadığını iddia etmek, Fransız Komünist Partisi'ne girip partinin önde gelen kuramcısı olmak ve sonra müslüman olmak gibi bir yaşam sanırım epey hareketli bir yaşamdır.

Fransızların insanlığa katkısı, şarap, devrimler ve filozoflardır dersek yeridir. René Descartes,? Pierre-Joseph Proudhon, Voltaire, Émile Durkheim, Jacques Lacan, ? Roland Barthes, Georges Bataille, Michel Foucault, Montesquieu, Georges Politzer, Jean Baudrillard, hemen aklımıza ilk elde gelen düşünürler.

ROGER GRAUDY KİMDİR?

Roger Garaudy, (d. 17 Temmuz 1913, Marsilya - ö. 14 Haziran 2012, Paris) Türkiye'de Sosyalizm ve İslamiyet kitabıyla tanındı. Doğan Avcıoğlu çevirisi İstanbul'da Yön Yayınları'nca 1965'de basıldı.

1952 yılında Sorbonne Üniversitesi’nden felsefe, 1954 yılında da SSCB Bilimler Akademisi’nden bilim dalında doktor unvanını aldı.

Bir ara Marksist İnceleme ve Araştırmalar Merkezi müdürlüğünde bulundu.

Fransız Parlamentosu’nda milletvekili, Meclis Başkan Yardımcısı ve Senatör olarak görev yaptı. Kitapları, konferansları ve bildirileriyle bütün dünyaca tanındı.

Yönetiminde bulunduğu sadece Fransız Komünist Partisi’nin değil, Fransa’nın da dünya çapında sözcüsü oldu.

Stalin, Fidel Castro, Picasso, Aragon, Jean-Paul Sartre, Claude Levi-Strauss, Gaston Bachelard, Francois Mauriac gibi pek çok ünlü devlet adamı, bilgin ve sanatçıyla görüşüp tanıştı.

Tek başına da kalsa her zaman doğruyu haykırdı. Don Kişot’u kendine rehber edindi. Partisinin körü körüne Rusya’yı desteklemesini tenkit ettiği için ihraç edildi.

Üniversite profesörlüğünden emekliye ayrıldıktan sonra telif çalışmalarına hız verdi.

Her biri dünya çapında yankılar uyandıran 60’ı aşkın eser, on binlerce makale ve tebliğ yayınladı, binlerce konferans verdi.

Bütün ömrünü insanlığın huzur, mutluluk ve barış içinde yaşaması için ne yapılması gerektiği konusunda fikirler üreterek geçirdi.

Önemli bir kısmı gerçek anlamda şaheser olan kitaplarıyla Garaudy, hâlâ eserleri bütün dünyada okunan ve ilham alınan büyük bir düşünürdür.

mustafa bilgin

Sol çevrelerde İslamiyetle sosyalizmin ilişkileri kısa ve cansız da olsa bu kitapla başladı.

ROGER GRAUDY NE ZAMAN ÖLDÜ?

Yaşamı boyunca öncelikle politik felsefe ve Marksizm üzerine 50’den fazla kitaba imza atan, pek çok kitabı Türkçeye de çevrilen Garaudy, “dünyadaki tek medeniyet Batı değil” düşüncesindeydi.

Kendisiyle son yapılan söyleşilerde 11 Eylül saldırılarının ABD hükümeti tarafından düzenlendiğini ileri sürmüş  Nazi döneminde Yahudi soykırımının Churchill, Eisenhower ve De Gaulle tarafından uydurulmuş bir efsane olduğu yönündeki görüşünü yinelemişti.

1996’da yayımladığı Modern İsrail’in Kuruluş Mitleri adlı kitabında, Yahudi soykırımını reddetmesi büyük tartışmalara yol açtı. Fransız mahkemeleri kitabın yayınını durdurdu ve Garaudy’ye 240 bin Fransız Frangı para cezası verdi.

Garaudy, 14 Haziran 2012 günü öldü. 18 Haziran Pazartesi günü Paris’te toprağa verilecek.

gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)