Yaşar Kemal Vakfı üyeleri arşivlerinden derledikleri “Yiğidin İyisi Sözünden Olur” fotoğraf sergisinin açılışını Sarıyer Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde, Belediye Başkanı Şükrü Genç ile birlikte yaptılar.

Yaşar Kemal Vakfı’nın düzenlediği Basın Müzesi’nde başlayan etkinlikler, dün Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde “Umudu Tazeleyenler Yaşar Kemal’i Anlatıyor” paneli ile devam etti. 

Yaşar Kemal Vakfı’nın bugün düzenleyeceği, Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapılacak “Binbir Çiçekli Bahçe: Yaşar Kemal’i Anıyoruz” etkinliği ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ın düzenlediği bu akşam 19.00'daki Ferhat Livaneli Orkestrası'nın şiirlerinden ilhamla bestelenen eserleri seslendireceği "Merhaba" dinletisi ertelendi.

 

DOĞDUĞU KÖYDE ANMA

Hemşerileri de Yaşar Kemal’i bugün doğduğu Hemite Köyü’nde saat 13.00’da Yaşar Kemal Parkı içerisindeki Kültür Evi önünde etkinliklerle anıldı. Etkinlik, “İnce Memet” anıtı ziyareti ile sona erdi.

“YAŞAR KEMAL ve ESERLERİNDE DOĞA”

Yaşar Kemal Vakfı’nın “Yaşar Kemal Aramızda” anma etkinlikleri ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Ali Özyurt Edebiyat Buluşması birlikteliği ile Adana Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) düzenlediği “Ölümsüzlüğünün 5. Yılında Yaşar Kemal ve Eserlerinde Doğa” paneli dün ABB Tiyatro Salonu’nda yapıldı.

 

Şehitler için saygı duruşu ile başlayan etkinlikte yaralılara da acil şifalar, onları tedavi eden, aralarında etkinliğin düzenleyicilerinden olup geçici görevlendirme ile Hatay’da bulunan Dr. Ali İhsan’ın da olduğu doktorlara kolaylıklar dilendi.

Konuşmalardan önce ise Yaşar Kemal'in Çukurova Üniversitesi'nde yaptığı konuşmadan bir parça ekrana yansıtıldı.

Kemal'in sözleri şöyle: “Doğa insanlardan elini çektiğinde, doğa ile birlikte dostluk duygusu da, sevinç duygusu da, merhamet duygusu da insanlardan elini çeker. Kültür dediğimiz insan-doğa, insan-insan ilişkilerinden çıkan deneyimlerim birikimidir. Romanın yapısını işte bu ilişkiler tayin ediyor.”

Dr. Ayşegül Tözeren’in yönettiği panelde şair, yazar Güven Turan, Prof. Dr. Aydın Uğur, önceki Kültür Bakanlarından Ercan Karakaş ve Pen Başkanı Zeynep Oral konuştu.

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)