1941 yılında Adana’da marangoz Ali Şen’in oğlu olarak dünyaya gelen Şener Şen bir gecekonduda büyüdü. Ali Şen tiyatroculara dekor yapan bir marangozdu. Oradan sahne tozu yutarken oyunculuğa merak sardı ve yeteneği keşfedildi. Sinemanın vaz geçilmez oyuncularından oldu.

Böyle bir babanın oğlu olarak Şener Şen, Lüleburgaz'daki Kepirtepe Köy Enstitüsünden mezun oldu ve öğretmen olarak Kocaeli'ne atandı. Anadolu’da birkaç ay sınıf öğretmenliği yaptı. Sonra istifa edip lise yıllarında oynadığı tiyatro oyunlarını unutamadığı İstanbul’a oyuncu olmaya geldi. Şehir Tiyatroları almadı. Ancak bir oyunda asker figüran gelmemişti, onun yerine oynayabildi…

Ne var ki babası Ali Şen de oğlunun oyuncu olmamasını, yani parasız pulsuz biri olarak sürünmemesini istiyordu… Şener Şen’in kaderinde dolmuş şoförlüğü, seyyar satıcılık gibi onlarca işe girip çıkmak vardı.

Ancak bütün bu zorlukları yararak ve yaşadıklarını oyuncu gözlemi olarak içselleştirerek, Türk sinema ve tiyatrosunun unutulmazlarından olmayı başardı.

Peki ama hemen hemen her yıl birbirinden başarılı filmlerde oynayan Şener Şen’e ne oldu da son 21 yılda yalnızca 5 filmde oynadı?

Şener Şen, Yavuz Tuğrul’un senaryolarını yazmadığı hiçbir filmde oynamamaya başlamıştı… Ünlü oyuncu bir türlü senaryo beğenmiyordu…

Şener Şen’in bu ilginç takıntısını onun hayatıyla birlikte bir videoda başarıyla anlatan “Film ve Ötesi” youtube kanalındaki görüntüler şöyle:

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)